Tai Chi i Qi Gong

Tai Chi Chuan, znane także jako Taiji Quan, to nie tylko forma gimnastyki i sztuki walki, ale przede wszystkim moja życiowa pasja, która wypełniła każdy dzień. Nie żałuję czasu, poświęconego na zgłębianie tajników tej sztuki. Pomimo trudności jestem zadowolony z osiągniętych rezultatów i chciałbym się nimi podzielić

Tai Chi i Qi Gong

klasyczne pchające dłonie ćwiczone w Tai Chi w celu lepszego zrozumienia ćwicząnych technik


Tematyka tej strony obejmuje trzy główne dziedziny:

Taiji (Tai Chi): Taiji, znane również jako Tai Chi, to wielowymiarowa sztuka obejmująca aspekty walki, ćwiczeń fizycznych, medytacji i filozofii życia. Charakteryzuje się płynnymi, kontrolowanymi ruchami, które przenoszą energię przez ciało, przynosząc liczne korzyści zdrowotne zarówno dla ciała, jak i umysłu. Mimo subtelności, Tai Chi angażuje mięśnie, poprawia elastyczność, równowagę i koordynację.

Qi Gong (Chi Kung): Qi Gong, starożytna chińska sztuka, integruje ruch, oddech i medytację w celu zrównoważenia przepływu życiowej energii, znanej jako „qi”. Wywodzi się z tradycyjnych ćwiczeń rozciągająco-rozluźniających Doin oraz technik oddechowych Tuina. To holistyczna praktyka zakorzeniona w chińskiej medycynie tradycyjnej i filozofii taoistycznej.

Gong Fu (Kung Fu): Gong Fu, nazywane również Kung Fu, to kompleksowy system rozwoju ciała, umysłu i ducha. Pochodzące z Chin, Gong Fu łączy różnorodne style i techniki, codziennie rozwijając siłę, zręczność, elastyczność i umiejętność samokontroli. To nie tylko technika walki, ale również ścieżka do wszechstronnego rozwoju osobistego.

Zobacz więcej (blog roll)


Zajęcia i treningi

W ramach projektu „Tai Chi po polsku”, prowadzę na terenie Warszawy zajęcia Qi Gong i Tai Chi – zarówno na sali, jak i w przestrzeni publicznej, najczęściej w parkach.

Wieczory z Tai Chi – pod tym hasłem odbywają się regularne treningi Tai Chi stylu Wu/Hao na sali, ul. Łazienkowska 7a (Budynek Młodzieżowego Domu Kultury) – Zobacz więcej.

Parkowe Qi Gong – zapraszam na spotkania treningowe w Parku Skaryszewskim. Znajdziesz tu prozdrowotną praktykę w zabytkowym ogrodzie różanym ponad stuletniego parku. (PROJEKT WSTRZYMANY DO ODWOŁANIA)

Lekcje indywidualne – dla Twojej wygody, gdy masz czas i przestrzeń – Zobacz więcej.

Praktyka On LineKursy dostępne przez internet Zobacz więcej.


Autor

Krzysztof Operacz - nauczyciel Tai Chi i Qi Gong z Warszawy. Specjalista od nauki pchających dłoni

Studiuję tę sztukę już ponad ćwierć wieku (choć sam nie mogę w to uwierzyć). Staram się podejść do niej holistycznie, dlatego moje spojrzenie na Tai Chi uwzględnia nie tylko jej aspekt fizyczny, ale również mentalny, emocjonalny i duchowy. Dla mnie znacznie więcej niż tylko ruch. Traktuję praktykę jako formę medytacji w ruchu, sposób na uruchomienie energii życiowej i odnalezienie wewnętrznego spokoju. Dzięki regularnej praktyce, dostrzegam korzyści zarówno dla ciała jak i umysłu, co sprawia, że pragnę zgłębiać tę sztukę coraz bardziej. Mam nadzieję, że ta droga przyniesie mi jeszcze wiele pięknych doświadczeń i odkryć.

Od ponad 10 lat prowadzę tego bloga, w którym staram się propagować aktywny i świadomy styl życia, samorozwój i outdoorowe treningi. Chcę pokazać, że taki styl życia może przynieść ćwiczącemu same korzyści.

Zobacz więcej (blog roll)


Dlaczego po polsku?

Symbol graficzny warszawskiej szkoły Tai Chi  chuan - zakres technik Tai Chi  styl Wu/Hao i Yang

Tai Chi po polsku, to mój autorski projekt, którego pierwszoplanowym celem jest propagowanie samodzielnego trenigu chińskich sztuk walk z największym naciskiem na praktykowanie Boksu Trzynastu Technik.

Dla mnie Tai Chi nie polega tylko i wyłącznie na powtarzaniu formy jednego przekazu. Nie mamy łatwego dostępu do wielkich mistrzów, stąd musimy szukać sami. To taka droga do „Tai Chi po polsku”. Stąd na moim blogu znajdziesz wiele innych inspiracji, treningów, relacji i rozważań – wszystkiego co może Ci pomóc odnaleźć własną ścieżkę do sztuki, która będzie Twoją, a nie tylko imitacją Twojego nauczyciela. Na moim blogu znajdziesz między innymi:

  1. Poradniki dla Początkujących;
  2. Rozważania nad teorią;
  3. Korzyści Zdrowotne;
  4. Wywiady z Ekspertami;
  5. Relacje z imprez i treningów.
  6. Sztuki walki
  7. Relacje z dalekich podróży za wiedzą

Zobacz więcej (blog roll)


Aktualności

Następne spotkanie w parku Skaryszewskim 10/01/2024.

(PROJEKT WSTRZYMANY DO ODWOŁANIA)


Nowy nabór do grupy Tai Chi Chuan, w ramach „Wieczorów z Tai Chi”.

Ćwiczymy Tai Chi stylu Hao, nieortodoksyjnie – w treningu skupiając się na podstawach. Zobacz więcej.

Najnowsze wpisy

  • Tai Chi w cieniu Świętej Wieży
    W ciepły, majowy weekend wylądowałem w … chwila na mały konkurs… (kto słuchał Muńka, ten pewnie wie)… tak, tak, wylądowałem w Częstochowie. Wyjazd w zasadzie nie treningowy, towarzyszyłem mojej mamie. Po porannym zwiedzaniu ulokowaliśmy się w hotelu i wyszliśmy na miasto. W Częstochowie znam tylko jednego człowieka ćwiczącego Tai Chi. … Dowiedz się więcej
  • Bartek w Białymstoku
    Ciężko jest tytuły wymyślać… bo to wszystko już było. Taka jest praktyka Tai Chi. W zasadzie robisz rzeczy, które już kiedyś robiłeś, tylko że za każdym razem inaczej, nieco lepiej (mam nadzieję). Tym razem wróciłem do Białegostoku. To z tego miasta na wschodzie pochodzi drużyna Jagi i Arkadiusza, szefa tamtejszego … Dowiedz się więcej
  • W cieniu migdałowca
    Migdałowiec to ulubione drzewko Danusi, no może nie najbardziej, ale mam wrażenie, że jest w TopTen. Tego dnia byłem ustawiony z kumplem na trening. Ale o tym później… Na miejsce spotkania wybrałem dolinkę za budynkiem GUS-u. Znałem to miejsce, bo kiedyś zajęcia Yiquanu prowadził tam Andrzej Kalisz. Załapałem się na … Dowiedz się więcej
  • Tajemnicze Żółwie Tai Chi
    Dziś krótko, bo w zasadzie zupełnie nie na temat. Mało kto wie, że dawno temu istniały „żółwie tai chi”. Była to gra, która powstała na bazie sukcesu filmu „Tajemnicze żółwie ninja” oraz platformówki „Mario Bros”. Tai Chi Turtles Młodsi pewnie nawet nie wiedzą, że taka kaseta, jak ta ze zdjęcia, służyła … Dowiedz się więcej
  • Prywatny podziemny krąg
    Pawła poznałem na sali treningowej Akademii Yiquan. W zasadzie gdzież mógłbym go poznać, jak nie na sali treningowej :)?. Niewiele jest miejsc, gdzie przebywam częściej niż na sali, łamane na park. Środki komunikacji miejskiej się nie liczą. Nawiązywanie tam znajomości chyba już dawno wyszło z mody. Wracając. Paweł ćwiczy to … Dowiedz się więcej
  • Deja vu
    Na wstępie, nie chciałbym żeby poniższy tekst był traktowany jak krytyka metody treningowej używanej w innej szkole. Trochę to porównanie może tak wyglądać, ale tak naprawdę nie jest. Historyczne tło dzisiejszych wydarzeń jest takie. Kiedy rozpocząłem swoją przygodę z Tai Chi trafiłem na „wyrób szkołopodobny”, gdzie wmawiano mi, że ćwiczę … Dowiedz się więcej
  • Mistrz Kao Tao
    Drodzy przyjaciele, Jestem zszokowany i smutny informując o odejściu Wielkiego Mistrza Kao, Tao (高濤). Kiedy miałem 16 lat, zacząłem praktykować pod jego kierunkiem Taijiquan, co miało mi pomóc wyleczyć moje wrzody. Wielki Mistrz Kao poprowadził mnie w kierunku budowania silnych fundamentów Taijiquan. Bez tego nie osiągnąłbym tego samego poziomu co … Dowiedz się więcej
  • Drewniane klocki
    W ramach serii – proste przyrządy treningowe. Kiedyś, dawno temu, to Rodor obiecywał, że podejmie się prowadzenia takiej rubryki, ale jakoś nie mogę się doczekać. Cóż, bywa… nie, chłopie, nie mam żalu. Załatwimy to na ringu. Nie każdy może być biegły w sztuce stukania w klawisze. Rodor lepiej opanował sztukę … Dowiedz się więcej
Zobacz pozostałe wpisy

Wiedza

Już dostępne!!!

Oddychanie czterech bram (63,20 PLN)

Otwieranie klatki piersiowej (39,20 PLN)

Podstawy akupresury ucha (31,20 PLN)

Zobacz więcej kursów


Dlaczego warto ćwiczyć?

Mówi się, że Tai Chi Chuan, to w zasadzie jedna z odmian Qi Gongu, mająca swoje źródła w sztuce walki. I choć jej bojowe znaczenie nie jest już tak często podstawowym powodem treningu, to nadal można w stosunku do tej praktyki używać terminu „Bojowy Qi Gong”.

Korzyści dla zdrowia:

  1. Relaksacja i redukcja stresu: Tai Chi i Qi Gong pomaga złagodzić napięcia mięśni i uspokoić umysł. Przyczynia się tym do redukcji poziomu stresu. Związana z tym redukcja kortyzolu (hormonu stresu) ma bezpośredni wpływ na stan zdrowia.
  2. Poprawa równowagi: Regularna praktyka Tai Chi wzmacnia mięśnie rdzenia, poprawiając stabilność i równowagę. To długotrwały efekt nietypowych ćwiczeń nastawionych na ruch w stanie rozluźnienia.
  3. Elastyczność i siła: Ruchy Tai Chi angażują całe ciało, wzmacniając mięśnie i poprawiając elastyczność. Poprzez rozluźnienie mięśni i ściegień oraz zakorzenianie prawidłowych wzorców ruchowych, minimalizujemy możliwość wystąpienia kontuzji. Zarówno na treningu jak i poza nim.
  4. Harmonizacja umysłu: Medytacyjny aspekt praktyki pomaga w skupieniu umysłu, zwiększając świadomość i spokój.
  5. Wzmacnianie energii życiowej: Qi Gong pomaga w swobodnym przepływie qi przez ciało, wspierając ogólne zdrowie i witalność. Niezależnie od tego czy wierzymy w instnienie energii czy, jest wiele badań udawadniających prozdrowotny efekt ćwiczenia.
  6. Budowa jedności ciała i umysłu: Regularna praktyka Qi Gong poprawia koordynację, głębokie czucie ciała, zdolności manualne i pozwala funkcjonować w otaczającym nas świecie z większym zrozumienie swojego ciała oraz jego związków z otoczeniem.

Zobacz przykłady ćwiczeń


Gdzie warto ćwiczyć?

Oczywiście zapraszam do treningów prowadzonych w ramach projektu (patrz powyżej). Ale jeśli nie jest nam po drodze, znajdziecie w Warszawie innych świetnych nauczycieli. Wszystkich z nich mogę Ci spokojnie polecić, ćwiczyłem z każdym z nich i wiem co piszę!

Akademia Yi Quan (Andrzej Kalisz)- Tai Chi styl Hao, Yi Quan, Bagua Zhang, Qi Gong

Fundacja Dantian (Jan Gliński)- Tai Chi styl Yang (w wersji Lao Jia), Qi Gong

Akademia Chen Taijiquan (Marek Baliński) – Tai Chi styl Chen

Zobacz więcej


Zostań patronem

Prowadzenie tej strony, to jednak masa pracy i w zasadzie wykonujemy ją we dwójkę. Ja, jako autor i generator tego całego zamieszania oraz Danusia, jako korektorka odpowiedzialna za to, by teksty naprawdę były „po polsku”. Jeśli masz ochotę nas wspomóc, możesz postawić nam kawę, za każdy, nawet najmniejszy gest, będziemy bezgranicznie wdzięczni. Każdą złotówkę przeznaczamy na cele czysto treningowe, które w przyszłości zaowocują nowymi materiałami na stronie.

Dodatkowo osoby, które zdecydują się nas wspomóc, uzyskają w przyszłości łatwiejszy dostęp do materiałów treningowych oraz relacji z wyjazdów.

kliknij w grafikę

Książki o Tai Chi i Qi Gong

Jestem pasjonatem książek traktujących o Tai Chi i sztukach walki — o ich historii, teorii i praktyce. O wszystkim, co jest z tym związane. To dla mnie ważny element pracy nad własnym zrozumieniem sztuki. Zebrałem dużą kolekcję książek w języku polskim, angielskim, rosyjskim oraz chińskim. Niektóre z nich określane są już jako białe kruki, z rzadka pojawiające się na rynku. Zbieram też materiały wideo, traktując je jako bazę materiałów treningowych. Przez lata nauczyłem się odróżniać dobre materiały od złych. Mogę się podzielić swoją wiedzą i doświadczeniem. Reasumując zapraszam do zapoznania się z moimi materiałami o książkach.

Moja biblioteka – zobacz więcej

Księgarnia – zobacz więcej

Recenzje książek – zobacz na YT

Pięć poziomów Taijiquan,
autorstwa mistrza Chen Xioa Wanga
Chen Fake: Zagubiona i ponownie odkryta biografia wielkiego mistrza Taiji,
autorstwa Jana Silberstorfa
Tai Chi Bang Flet Ośmiu Nieśmiertelnych

Zapisz się do newslettera

Ostatnie komentarze

  1. A może coś bardziej średniowieczniego „O kół symbolu Tai Chi obrotach płynnych a skutecznych nauki”

  2. O! Gdy Grad korektą po oczach siecze, KO aplikację instaluje, finalizację odwlecze.. Przykładowy tytuł 😉

Lista kategorii

Archiwa blogroll