Qi Gong – spotkania plenerowe

Jeśli jest chęć treningu więc ćwiczymy dalej.

Terminy następnych spotkań:

Zapraszam na następne zajęcia grudniowe
3, 10, 17, 24, 31 stycznia 2024

Jeśli będzie padać, sprawdzajcie tę stronę postaram się zoorganizować spotkanie on line

Można dołączyć w dowolnej chwili

Lato nieodwołalnie za nami. Jednak pogoda nadal sprzyja wszystkich tym, którzy chcieli by wyjść na zewnątrz i poćwiczyć. Zapraszam zatem do ponad stu letniego ogrodu różanego w parku skaryszewskim. Nie będziemy ćwiczyć medytacji, skupimy się na bardziej dynamicznych zestawach ćwiczeń, które dadzą Wam dużo energii i przygotują na nadchodzącą zimę. W poprzednim sezonie ćwiczyliśmy bez przerwy nawet przy minusowych temperaturach. W sumie do rozpoczęcia tych spotkań, czyli od września 2022, ani razu nie musieliśmy odwoływać zajęć ani razu. Okazuje się, że Ogród Różany w parku Skaryszewskim to magiczne miejsce. Być może będzie to dal Ciebie przygoda na lata!

Zajęcia odbywają się w godzinach 10:00 – 11:30.
Szukajcie nas w Parku Skaryszewskim
(w Ogrodzie Różanym).

Przypominam, że jeśli o 09:30 nie pojawi się komunikat o odwołaniu zająć, to na pewno się pojawię. Zalecam odpowiednie ubranie i termosik z herbatą. Też będę miał. Proponuję spotkanie w samym Ogrodzie Różanym.

O ile nie będzie wielkiej ulewy, to ja na pewno przyjadę. Może się okazać, że na czas treningu otworzy się okno pogodowe. Jeśli jednak pogoda będzie niesprzyjająca, proponuję wspólne wyjście na kawę i rozmowę o teorii. W każdym razie ja w parku będę.

Z A P R O S Z E N I E

Koniec wakacji oznacza koniec projektu „Wakacje z qigongiem – prozdrowotne ćwiczenia dla każdego” i spotkań w gościnnym Muzeum Narodowym. Bardzo dziękuję Fundacji „Dantian” oraz Muzeum Narodowemu za umożliwienie mi prowadzenia tych zajęć. Szczególnie dziękuję Jankowi za zaufanie i Pani Basi za organizację zajęć ze strony Muzeum. Wszystkim uczestnikom dziękuję za uczestnictwo, a przede wszystkim za zaangażowanie w ćwiczenia.

tak się bawiliśmy w wakacje (Muzeum Narodowe 2022)

Postanowiłem skorzystać z dobrej pogody (prognozy są niezłe) i kontynuować dobrą passę. Zapraszam Was zatem na „Wrześniowe spotkania Qi Gongowe”. Poniżej oficjalna informacja.

Gdzie będziemy ćwiczyć?

Zajęcia będą się odbywać w parku Skaryszewskim, w cichym, historycznym i zielonym zakątku Warszawy. Na terenie parku znajdziecie toaletę i wiele przestrzeni do spacerów. W razie intensywnego deszczu zajęcia zostaną odwołane (sprawdzajcie na tej stronie, tu pojawią się komunikaty).

Najłatwiej tam trafić wchodząc do parku wejściem od strony Teatru Powszechnego. Kiedy staniecie tyłem do ogrodu różanego, zobaczycie mnie na wprost. Szukajcie figury zwanej „Tancerka”.

Dojazd do parku: autobusy 123, 138, 166, 509 (przystanek Zieleniecka), tramwaj 3, 9, 22, 24,26 (przystanek Zieleniecka), dobry dojazd jest też drugą linią metra (stacja Stadion Narodowy) oraz SKM (stacja Stadion Narodowy).

Kiedy?

Nawiązując do zajęć wakacyjnych ćwiczymy w trzy kolejne środy września w godzinach: 10.00–11.30.

UWAGA !!! Ćwiczymy dalej, do skutku. W każdą kolejną środę dopóki pogoda będzie nam sprzyjać.

Jak długo trwa trening?

Spotkania trwać będą 90 minut. Zalecam powtarzanie ćwiczeń samemu w tygodniu, w celu wyrobienia nawyku i odczucia większych korzyści.

Czy każdy może wziąć udział w zajęciach?

Zajęcia są dostępne dla wszystkich. Qigong, to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku i stopniu sprawności, są to wysoce modyfikowalne, elastyczne ćwiczenia.

Co należy zabrać?

Strój, który nie krępuje ruchów (przypominam o czapce), wygodne obuwie na płaskiej podeszwie, wodę do picia.

ODPŁATNOŚĆ

Zajęcia kosztują 20PLN za każdą sesję. Płatne po zajęciach na miejscu.

Co będziemy ćwiczyć?

W czasie tych spotkań skupimy się na zestawie Qi Gong znanego pod nazwą „Osiem kawałków brokatu”. To relatywnie prosty zestaw mający wzmacniający wpływ na całe nasze ciało. Po zakończeniu zajęć udostępnię ćwiczącym film zawierający wykonanie całego zestawu, w celu wykorzystania go jako przewodnik.

QI GONG

Qigong (wymowa: czi gong), to pochodząca ze starożytności forma ćwiczeń, które łączą trening umysłu i ciała. Składa się z kombinacji uważnych ruchów, medytacyjnego stanu umysłu i technik oddychania.

Słowo „qi gong” pochodzi od chińskich słów: „qi”, które odnosi się do energii znajdującej się we wszystkim (uniwersalnej siły życiowej) oraz „gong”, co oznacza nabytą umiejętność. Dlatego qigong tłumaczy się jako „pracę z energią i rozwijanie umiejętności”. Praktycznie qigong działa poprzez gromadzenie i wykorzystywanie energii w celu zwiększenia własnego wpływu na zdrowie, dobre samopoczucie i witalność.

Jakie korzyści daje Qigong?

Qigong stał się ostatnio bardzo popularny na całym świecie ze względu na korzyści zdrowotne, które daje ćwiczącym: każdemu może dać coś innego, w zależności od tego, w jakim celu ćwiczenia są wykonywane. Najczęściej ćwiczący mówią o uczuciu spokoju i wyciszeniu, uldze w bólach oraz poczuciu zwiększonej energii i witalności. Poruszanie się wraz z równomiernym oddychaniem pomaga w krążeniu krwi i masowaniu narządów wewnętrznych, wspomaga funkcjonowanie układu krążenia i układu odpornościowego. Jako ćwiczenie, które dostosowuje świadomość i uwagę do ruchu, qigong daje duże korzyści psychiczne, emocjonalne i fizyczne.

Jak możemy wykorzystać ćwiczenia Qigong?

Więcej relaksu, mniej stresu

Wewnętrzny charakter ćwiczeń qi gong ma ogromny wpływ na uspokojenie umysłu. Zmniejszenie stresu i relaksacyjny charakter ćwiczeń prowadzi do poprawy snu, łagodzi bóle szyi i ramion oraz obniża ciśnienie krwi. Pomaga również łagodzić depresję i lęki. Zwiększony relaks i sen skutkują wzrostem energii, pomagając w walce ze zmęczeniem i wypaleniem. Zmniejsza się wewnętrzny niepokój i zwiększa pewność siebie.

W codziennym życiu spotykamy się z różnymi scenariuszami, które mogą powodować stres. Samodzielne ćwiczenia, to świetna okazja aby zadbać o wyciszenie. To niesamowite, co może zrobić już zaledwie godzina ćwiczeń!

edycja 2021 – ćwiczenia symbolu Tai Chi
edycja 2022 – demonstracja formy Tai Chi

·      Sprawność fizyczna

Charakterystyczne dla Qigong przeciwieństwa – umiarkowany wysiłek i aktywna relaksacja budują mocne fundamenty fizyczne. Powtarzanie prostych pozycji i ruchów, to dobry sposób na wzmocnienie mięśni, a unikalne wykorzystanie pozycji statycznych pomaga również we wzmacnianiu mięśni strukturalnych, równowagi i elastyczności.

To metoda na odkrycie inspirującej głębi ludzkiej potrzeby ruchu.

·      Żyć bardziej

Qigong, jako forma świadomego ruchu, wspomaga naszą wewnętrzną wrażliwość, pomaga otworzyć umysł i serce na świat. A po treningu zapraszam na spacer i zwiedzanie zabytkowego parku Skaryszewskiego.

Zapraszam! W razie czego – piszcie.