Książki o Tai Chi

Tu będę propagował książki. Książki o Tai Chi ale choć nie tylko…

Jestem człowiekiem starej daty i książki to dla mnie świętość, dlatego je zbierałem latami. Teraz kupuję już bardzo ostrożnie, bo nie mam gdzie tych książek trzymać. Już w dwóch mieszkaniach półki są zajęte. Trochę to potrwa, aż spiszę wszystkie, więc proszę o cierpliwość. Jeśli uważacie, że brakuje tu jakiegoś tytułu, to dajcie mi znać – ale z góry ostrzegam, że to ja decyduję co tu powinno się znaleźć, a co nie :).

Kiedyś mój mentor od sztuk walk powiedział mi:  „Książki są bez sensu. Niby wszystko jest tam zapisane, ale jak czytasz, to nic nie rozumiesz, a jak się czegoś nauczysz z innego źródła, to nagle stwierdzasz, że przecież wszystko było napisane. Z książek dowiesz się tylko tego co już wiesz”. Ale ja kocham książki. (Zobacz recenzje niektórych książek). Zapraszam również do mojego sklepu gdzie można nabyć niektóre ciekawe tytuły (Tai Chi Shop).

Książka mistrza Yang Jwing Minga

Na pierwszy ogień oczywiście książki mistrza Yang Jwing Minga.

„Taijiquan – Klasyczny Styl Yang” – biblia, ale chodzi o wydanie z 2001 roku.  Trochę teorii i opis formy dla osób ćwiczących styl z przekazu mistrza Yanga. Pozycja niezbędna. Osoby spoza „sali” skorzystają tylko z pierwszej części.

„Esencja Qigong Taiji”jak mówi podtytuł, książka zawiera Wewnętrzne Postawy Taiji. Tę pozycję mogę polecić nawet osobom, które nie ćwiczą w YMAA – następna rzecz podstawowa. Mój egzemplarz zawiera autograf mistrza z roku 2001, kiedy to zdałem egzamin na pierwszy stopień.

Qi gong dla zdrowia i sztuk walki” Rozwinięcie poprzedniej pozycji. Książka zawiera uproszczony opis praktyki I jin jing ale z książki to się tego nie nauczycie.

„Analiza Shaolin Chin Na – podręcznik dla instruktorów wszystkich sztuk walki” rzecz uniwersalna zawiera techniki Chin Na oraz, co ciekawe, techniki obrony przed nimi. Jak wyżej – z książki się nie nauczycie, ale jako zeszyt do notatek – świetna.

„Zmiana Mięśni/Ścięgien przemywanie szpiku kostnego” – rzecz ciężka do strawienia. Myślę, że bez pomocy dobrego nauczyciela – zupełnie niezrozumiała, ale dla osób posiadających niezbędną wiedzę, to ważna pozycja.

„Korzeń chińskiego Qigong” w podtytule sekret zdrowia, długowieczności i oświecenia. Dobra, choć ciężka pozycja o podstawach wiedzy o Qigong i chińskiej medycynie tradycyjnej. Żelazna pozycja dla każdego, kto nie chce traktować wiedzy powierzchownie.  Zdecydowanie najlepsza pozycja na rynku polskim.

Miecz Taiji Klasyczny Styl Yang”  – ja tam miecza (jeszcze) nie ćwiczę, ale książkę przeczytałem. Oprócz opisu formy jest trochę ćwiczeń dotyczących szermierki. Też dobra pozycja.

Osiem kawałków brokatu  – dokładny opis tego popularnego zestawu ćwiczeń w wersjach stojącej i siedzącej.

„Sekrety Dawnych Mistrzów Taiji – teksty klasyk z komentarzami” – dobre, dobre, dobre…  teksty klasyk i tłumaczenie ich nie tylko na polski ale i na nasze. Jedyną wadą tej książki jest to, że się rozpada 🙁 . W każdym razie te wydania, które widziałem. Na szczęście mam wydanie oprawione przez mojego kolegę i w tej wersji jest niezniszczalna.

Oraz wydana przez wydawnictwo YMAA :

„Tai Chi Chuan 24 i 48 postaw z zastosowaniami” autorstwa mistrza Liang Shua Yu – Te zastosowania mnie skusiły, ale to nie to. No chyba, że ktoś ćwiczy zestawy 24 i 48.

„Chiński masaż Qi Gong – masaż ogólny” Pozycja zawierające opisy metod manualnych leczenia i kultywowania Qi. Książkę tą mam dzięki uprzejmości i wspaniałomyślności Yoasi której dziękuję bardzo serdecznie.


W zasadzie to tyle z polskich wydań mistrza. Jak wyjdzie coś nowego, będę uzupełniał. Wszystko to wyszło z wydawnictwa YMAA z siedzibą w Krakowie. I w zasadzie tam ich szukajcie (Wydawnictwo YMAA). Poza wydawnictwem YMAA w Polsce pojawiło się jeszcze coś takiego:

„Biała broń chińska” autor Dr Yang Jwing Ming – wydane przez Bellonę słownikowe opracowanie dotyczące chińskiej broni. Dużo różnych dziwnych rysunków, ale książka raczej dla… nikogo. Zresztą nie zrobiła wielkiej kariery. Kupiłem trochę z obowiązku.

„Tai Chi Chuan” autor Dr Yang Jwing Ming – wydanie z 1982 roku przez wydawnictwo Budo Sport. Rożnie nazywane – np. pirackie (?!), ale bardziej znane jako „Żółta Książka”. Fatalna edytorsko, ale dobrze wydana więc niezniszczalna. Zawiera bardzo starą wersję formy pokazaną na fatalnych fotografiach. Ale co ciekawe – zawiera w sobie opis formy podwójnej. Ciekawy jest w nim też opis pchających dłoni – zobaczycie, zrozumiecie. Wydawnictwo Budo Sport było zresztą bardzo aktywne swojego czasu. Mam też inne ich książki :

 • Trening i metoda walki – Benny „The Jet” Uranidez
 • Sportowe Judo – Kiyoshi Kobayashi
 • Best karate – wprowadzenie Masatoshi Nakayama (i dodatkowo dwa tomy wydane w Reichu)

Mam jeszcze do zaproponowania książki mistrza wydane za granicą. Można je zamawiać w wydawnictwie YMAA lub kupić  w jakimś Amazonie czy czymś innym. W moich zbiorach znajdują się :

Qigong Meditation Embryonic Breathin autor Dr Yang Jwing Ming – w miarę najnowsza pozycja w dorobku mistrza. Dla mnie barierą jest język. Mogę przeczytać krótki fragment i jestem zmęczony. Ale to mój problem, a nie książki.

Comprehensive application of Shaolin Chin Na autor Dr Yang Jwing Ming – 1500 fotografii opisujących bardzo dokładnie zakładanie Qin Na oraz zastosowania z nich wynikające. Nawet przy pobieżnej znajomości angielskiego można z niej spokojnie korzystać.

Książki o Tai Chi

Taiji Chin Na The Seizing Art of Taijiquan autor Dr Yang Jwing Ming – ponad 500 fotografii opisujących bardzo dokładnie zakładanie Qin Na w ujęciu technik zawartych w formie Taiji oraz pchających dłoni. Nawet jeśli Twoim celem nie jest opanowanie sztuki Qin Na, to jest to wspaniały materiał pomagający zrozumieć formę. Książkę tę dostałem w prezencie od słynnego Ge Ande z tymi słowami : „Mnie się już nie przyda – może niech pójdzie w lepsze ręce”… staram się zasłużyć.

Advanced Yang Style Tai Chi Chuan autor Dr Yang Jwing Ming.

 • Tom pierwszy – Tai Chi Theory and Tai Chi Jing
 • Tom drugi – Martial Application

– kupione we Francji z przeceny, bo podobno Francuzi po angielsku czytać nie chcą. Książka zawiera elementy Qi Gong, Jiben Gong, ćwiczeń wzmacniających i dużo teorii. W drugiej części znajduje się między innymi opis podstawowych zastosowań do formy, opis Qi Gongu kuli.

Tai Chi Ball Qi Gong z podtytułem For Health and Martial Arts współautorem książki jest David Grantham. Książka bardzo dokładnie opisuje Qi Gong kuli. Ćwiczenia we wszystkich płaszczyznach i kierunkach. Ciekawy jest też ostatni rozdział mówiący o aplikacjach kuli Taiji.

Shaolin White Crane Qi Gong to opis praktyk będących podstawą Tai Chi wg, mistrza Yang Jwing Minga.

Spis angielskojęzycznych zamyka:

Chinese fast wrestling for fighting autorstwa Liang, Shou-Yu and Tai D. Ngo – krótki przewodnik po podstawowych technikach Kuai Jiao. Sporo zdjęć, ale książka ta raczej podręcznikiem nie jest. Bardzo ciekawa pierwsza część zawierająca między innymi propozycje treningu z woreczkiem.

Power Body – Injury prevention, rehabilitation, and sports perfomance enhancement autorstwa Toma Seabourne’go autora nie związanego z YMAA a tylko z wydawnictwem.

Książki o Taiji nie związane z wydawnictwem YMAA i mistrzem Yang Jwing Mingiem :

Tai-ji-quan – chiński boks cieni dla duchowej i fizycznej harmonii  – (pisownia oryginalna) autor Toen Tjeng Lie – stara książka. Jak ją kupowałem, to rynek był pusty, dziś raczej bym jej nie kupił.

T’ai Chi Ch’uan For health and self-defense – niewielka książka wielkiego mistrza – autor mistrz T.T. Liang

Complete Tai Chi Chuan autorstwa Dan Docherty – kiedyś miałem okazję być na trzech (słownie: trzech) treningach Dana Dochertego. Chciałem mieć jakąś pamiątkę i poprosiłem o autograf. Miał duży problem z napisaniem mojego imienia, nie mógł zrozumieć jak może tam występować tyle spółgłosek. Mam też drugą jego książkę Instant Tao – The Tai Chi Chuan Discourse and Canon. Może kiedyś moja angielszczyzna pozwoli mi ją przeczytać.

Chinese Swordsmanship: The Yang Family Taiji Jian Tradition autorstwa Scotta Rodella – książka światowej sławy specjalisty od chińskiej szermierki. Bardzo fajna książka zawierająca opis dwóch form miecza wraz z zastosowaniami.

A teraz książki o Taiji z lat osiemdziesiątych i dziewięćdziesiątych, z czasów kiedy takich książek było tak mało, że się kupowało wszystko jak leci.

Tai Chi Chuan – chińska sztuka walki – napisana przez Andrzeja Braksala – pamiętam z niej tylko historyjkę o przepełnianiu szklanki oraz ciekawe tłumaczenie słowa Peng.

Siła ruchu i doskonalenie Qi – Hauching Ni – to książka od której w owych czasach wiele osób rozpoczynało swoją przygodę z Taiji.

Klasyczne tai Chi – Waysun Liao – kontrowersyjna książka, wydana w Polsce w czasach kiedy Taiji to był chwytny temat. Książka wymienia kilkadziesiąt rodzajów jingu (siły). Czasami mam problemy, żeby je od siebie odróżnić.

Jeden z ostatnich moich zakupów – Pchające dłonie – Bojowa strona Taijiquan – Jan Silberstorff. Ciężka do przebrnięcia książka o pchających dłoniach (jak zresztą sam tytuł wskazuje).

Nowość z roku 2016 – Nowe odczytanie TaijiQuan –  podróż między materiałością a duchowością – Antoine Ly  To następna biblia w moim posiadaniu, tym razem zawiera wiedze o stylu Lao Jia – tym którego uczą w Fundacji Dantian. Książka rzadka – tylko 200 egz. Może będą następne wydania sprawdźcie tu.

Starsze książki

Oddzielną kategorią książek są stare pozycje z lat 70-80 wydawane techniką powielaczową. Kiedyś to był szczyt możliwości wolnego rynku, dziś to relikt. Te książki nie mają wielkiej wartości jeśli chodzi o wiedzę (w jednej z nich przedstawia się osiem kawałków brokatu jako drugą zaawansowaną formę Taiji po formie 24), a na dokładkę posługują się innym językiem. Kupowałem je ze względu na ich wartość historyczną oraz unikalność. Jedna z nich – tłumaczenie książki T.T. Lianga T’ai Chi Ch’uan filozofia i praktyka – została wydana w nakładzie 100 (słownie: stu) egzemplarzy.

Kolekcja mi się powiększyła i to od razu o białego kruka. Wydane w Chinach na początku lat 80-tych i około 1985 roku przetłumaczone na polski (!!!) : Tai-Chi Chuan (styl Wu) autorstwa Wang Pei Sheng i Zeng Wei Qi. Możecie mi zazdrościć.

Książki o Tai Chi powielaczowe perełki
powielaczowe perełki

Znalezione na szafie. Rozwój potęgi woli przez psychofizyczne ćwiczenia – autor Wincenty Lutosławski – ksero książki o jodze wydanej w 1909. Niby joga a nie ma tam żadnego ćwiczenia rozciągającego.

Książki po chińsku

Drugą taką oddzielną grupą książek są publikacje wydane po chińsku. Ich posiadanie w moim wypadku, to zwykły snobizm, bo przecież nic z nich nie rozumiem. Mogę sobie tylko pooglądać obrazki. Ale mam kilka sztuk – stoją na półkach i robią wrażenie. Przed wnukami będę udawał, że umiem robaczki czytać. Są tam zapewne ciekawe pozycje, ale żeby to zrozumieć trzeba znać język. W zestawie mam coś o Qi Gongu (podobno niezłe), o stylu Wu, o szybkiej formie Taiji stylu Yang i coś co się zowie Kompletny styl Yang i zawiera w sobie opisy kilku form, o których zapewne wiele osób nie słyszało.

Książki o Tai Chi chińskie książki
wydawnictwa chińskie

I w tym wypadku moja kolekcja się powiększyła. Przybyły mi książki które zakupiłem w czasie pobytu w Chinach. Pierwsza to synteza siedmiu różnych odmian ośmiu kawałków brokatu, a druga to 32 metody budowania Jin wg. Shaolin.

A teraz ciekawostka. Najmniejsza mi znana książka o Tai Chi. Kupiłem ją we Francji i ma ona wymiary 15 mm na 10 mm. Na dowód przedstawiam zdjęcie. Nie przeczytałem jej bo jest oczywiście po francusku i ma małe literki…

Książki o Tai Chi najmniejsza książka
tam w rogu…

Kokoro

Teraz moja ulubiona seria wydawnicza, którą serdecznie każdemu polecam. To seria Kokoro wydawnictwa Diamond Books. Może to nie ma dużo wspólnego z Taiji, ani nawet z chińskimi sztukami walk, bo to raczej japońszczyzna jest, ale bardzo tę serię lubię. Za dbałość o formę  i jakość wydań. Kokoro – to z japońskiego duch, siła serca. Po chińsku taka seria nazywałaby się Shen. Niektóre pozycje uznaję za wręcz kultowe i gorąco je polecam, oznaczyłem je gwiazdką.

 1. Bushido – dusza Japonii – Inazo Nitobe
 2. Hagakure – Yamamoto Tsunetomo *
 3. Rycerze i samuraje – Takeshi Takagi
 4. Japoński wojownik – F.J. Norman
 5. Sztuka wojny rodu Yagyu – Munenori Yagyu
 6. Wprowadzenie do bushido – Shigesuke Yuzan Daidoji *
 7. Tajemnice strategii – Heiho Okugisho
 8. Księga pięciu kręgów – Musashi Miyamoto *
 9. ategii – Kansuke Yamamoto
 10. Obowiązki wojownika – Ihara Saikaku
 11. Zen w sztuce łucznictwa – Eugen Herrigel
 12. Harakiri – A.B. Mitford *
 13. Spowiedź samuraja – Katsu Kokichi
 14. Budo – wykłady tengu – Issai Chozan *

Jeśli już jesteśmy przy Diamond Books, to jeszcze posiadam i polecam trzy pozycje z tego wydawnictwa :

Trzej mistrzowie budo autorstwa Johna Stevensa – mała książeczka zawierająca opowieści o trzech wielkich nazwiskach w świecie japońskich sztuk walki. Najbardziej mi się podobała opowieść o Jigoro Kano twórcy Judo, po tej lekturze staram się nie spóźniać na treningi i prowadzić notatki potreningowe.

Taiho jutsu – a tak sobie kupiłem, bo to ładne wydanie. O wachlarzu bojowym.

Katana i karabela obyczaje szablą pisane autorstwa Wiesława Winklerabardzo fajne porównanie polskiego szlachcica i japońskiego samuraja.

Kyudo – Japońska sztuka łucznictwa pana Hideharu Onuma – jak sama nazwa wskazuje.

Jako przerywnik –

Sztuka wojny autorstwa Sun Zi – to klasyczna pozycja. Przedstawiać jej nie trzeba. Podobno Amerykanie przegrali w Wietnamie, bo nie czytali. A tam takie perełki wiedzy jak np :

„Sun Zi stworzył z królewskich nałożnic oddział wojska. Dał im halabardy i zapytał:
– Czy potraficie odróżnić swoje piersi od pleców?
– Potrafimy – odpowiedziały kobiety”
… a co, Amerykanie nie potrafili ?!

W podobnym tonie I Ching- Księga Wróżb – to też pozycja, której nie muszę opisywać.

Koniec żartów – dalej opisuję książki stojące na moich półkach:

Seria „Alfabet Długowieczności” – nie wszystkie książki tej serii mnie zainteresowały, a dokładniej tylko połowa. Są to :

Trzynaście rozpraw o Tai Chi Chuan – klasyczna pozycja Cheng Man Chinga – dobre tłumaczenia pism o Tai Chi plus opis formy.

Podstawowy kanon Tai Chi w tradycji rodziny Yang autorstwa Douglasa Wile – autor jest znanym badaczem Taiji i jego książki zawierają mnóstwo wiedzy teoretycznej i historycznej. Co ważne – nie zawierają żadnych opisów form. Szkoda, że jest to jedyna pozycja wydana po polsku.

Żelazne ciało ninja – Ashida Kim – kontrowersyjna pozycja i kontrowersyjny autor, ale lubię tę książkę.

Wspominałem już takiego autora Douglasa Wild’a. Mam jeszcze dwie inne książki tegoż autora :

 • Lost Tai Chi Classics from the Late Ch’ing Dynasty
 • Tai Chi’s Ancestors – The Making an Internal Martial Art

Inne książki o Taiji:

Wewnętrzna struktura Tai Chi (Tai Chi Chi Kung I) autorstwa Mantak Chia i Juan Li – dobra książka, mnóstwo rysunków i opisów ćwiczeń. Ciekawostką jest to, że tłumaczył to człowiek, który przez jakiś czas ćwiczył Taiji – książkę mam z autografem tłumacza. Potem była druga część tej książki o nieco nie trafionym tytule Taoistyczna joga ezoteryczna- Budzenie uzdrawiającej energii Tao – aż dziw, że to się sprzedawało.

Droga Tai Chi mistrza Jou Tsung Hwa – genialna książka dla początkujących. Odkrywam w niej ciągle coś ciekawego.  Polecam serdecznie.

Jou Tsung Hwa, to dobry znajomy mistrza Yang Jwing Minga, pisał nawet słowa wstępne do niektórych jego książek. Napisał trzy książki – jedna z nich była przetłumaczona na polski, to właśnie Droga Tai Chi. Drugą znalazłem kiedyś przez przypadek i kupiłem z sentymentu dla tej pierwszej. Ta książka to The tao of meditation – way to enlightenment. Wygląda fajnie, ale ta moja znajomość angielskiego…

I inne angielskojęzyczne książki o Taiji

 • Taiji – The supreme ultimate – Lawrance Galante
 • Relax, Deep Mind – Taiji Basic – Patrick Kelly
 • Applied Tai Chi Chuan – Nigel Sutton
 • Daoist health preservation exercises Bian Zhi Zhong
 • There are No Secrets (professor Cheng Man-Ch’ing anf his Tai Chi Chuan) – Wolfe Lowenthal
 • Daoist Health Preservation Exercises – Bian Zhiz Hong
 • Taiji Yangsheng Zhang – Taiji Stick Qigong + DVD
 • Power T’ai Chi Ch’uan – The Fighting Art – Erle Montaigue

Może nie o Taiji ale o treningowi który był dla mnie dużą inspiracją do dalszej praktyki : Yi Quan – mistrz Yao Cheng Guang część I -w tłumaczeniu Andrzeja Kalisza – książka omawiająca podstawy treningu w Yi Quan.

Do czytania o Qi Gong-u

Teraz kilka pozycji o Qi Gong – to poradniki pełne opisów prostych ćwiczeń :

 • Chi Kung dla zdrowia i żywotności autorstwa – Wong Jiew Kit
 • Metody tradycyjnej chińskiej dbałości o zdrowie – Zeng Qin Gnam
 • Chiński zegar przemian – Zhang Jiao Fei i Wang Jing
 • Sekrety szczupłej sylwetki – Dr. Stephen T. Chang
 • Lepszy wzrok i słuch dzięki Chi Kung – Liane U. Schoefer-Happ
 • Zaufaj sobie – Dr. Stanisław Grochmal
 • Zasady akupunktury – Dr. Henryk Operacz
 • Akupresura – naturalne metody leczenia i profilaktyki… – Huang Guangmin
 • Chiński zegar przemian… – Zhang Jiaofei i Wang Jing

I na koniec tego działu – Традиционные и современные аспекты восточной рефлексотерапииwydane w 1986 nakładem Rosyjskiej Akademii Nauk ZSRR (nakład 50000 egzemplarzy!!!). Dzieło na temat leczenia poprzez nacisk. Na kilkuset stronach ciało człowieka rozpisane jest dokładnie na wiele punktów, a każdy z tych punktów opisany jest pod względem swojego działania. Całość uzupełniają wielkie (pow. A3) plansze obrazujące umiejscowienie punktów akupresurowych. A na końcu… forma Taiji (24 ruchy) w cienkich fotkach.

Inne książki o Qi Gongu w języku rosyjskim to rosyjsku to :

 • Taoistyczne sekrety – Mantak Chia
 • Chiński system diagnozy – Y Wan Sin i Y Lin

Medycyna naturalna

Następną kategorię stanowią książki o chińskiej medycynie tradycyjnej. Ponieważ jakoś nie mam do tego zacięcia, to nie jest ich zbyt dużo:

Medycyna chińska dla każdego autorstwa Edwarda Kajdańskiego – Pan Kajdański, to Polak urodzony w Chinach. Tam studiował medycynę i spędził większość życia. Książka napisana jest tak, że „biały człowiek” może ją zrozumieć. Polecam.

Zaufaj sobie – Stanisław Grochmal – Dziwna książka o związkach ćwiczeń z ciałem i umysłem. Nadal nie potrafię jej rozgryźć.

Moksoterapia – bądź lekarzem dla siebie! – Igor Sołowiow. Podręcznik leczenia przy pomocy przyżegania czyli moksy.

Metody tradycyjnej chińskiej dbałości o zdrowie autorstwa  Zeng Qingnan – tłumaczenie na język polski chińskiej książki zawierającej proste  ćwiczenia na wiele okazji. Dużo rysunków.

Rozmowy o akupunkturze – Jack R. Worsley oraz  Chinise Folk Medicine and Acupuncture – ale chyba tylko po to, żeby się przekonać, że to nie dla mnie.

Fizyka treningu

Trening, to nie samo Taiji i Qi Gong, to też trochę zwykłej fizolki, trochę żelaza i umiejętności posługiwania się nim. Zresztą jak poczytacie, to zobaczycie ile fajnych rzeczy można w nich znaleźć. O dziwo, większość książek o „fizyce” pochodzi z wydawnictwa „Aha”.

Skazany na trening – Paul Wade – dla wszystkich tych, którzy uważają że nie są wstanie zrobić pompki – zobaczcie od czego zacząć.

Jak ćwiczyć z odważnikami kulowymi – Pavel Tsatsouline – książka trochę amerykańska, ale dobra na początek nauki machania kettlami. Resztę zobaczycie w Youtubie, albo w jakimś dobrym klubie fit.

Trening siłowy bez sprzętu – Olivier Lafay – czyli trochę o tym jak ćwiczyć bez sprzętu dysponując masą sprzętu 😉

Super stawy znów Pavel Tsatsouline – ten sam od kettli, tym razem o rozciąganiu.

Nagi wojownik – i znów Pavel Tsatsouline – tym razem klasyczna już pozycja. Duża książka omawiająca jedno ćwiczenie plus sporo teorii. Jest też coś o Taiji.

Muskulatura i rozciąganie – Jean-Paul Doutrloux i inni –  atlas ćwiczeń.

Trening siły eksplozywnej w sportach walki – Piotr Szeligowski – następny atlas ćwiczeń, ale ukierunkowany na trening dla osób uprawiających sztuki walki.

i bardzo przydatna pozycja (stara już):

Stretching – Sven-A Solvenborn – jak sam tytuł wskazuje, a na okładce ładna blondynka.

Stretching – sprawność i zdrowie – Marian Listkowski – Duży zestaw metod rozciągania polskiego autora.

inne książki o treningu siłowym to :

Gimnastyka izometryczna dla zdrowia i sylwetki – Ilse Buck – klasyczna pozycja autorstwa „matki” europejskiej gimnastyki izometrycznej.

ABC młodego siłacza – autor Stanisław Zakrzewski. Klasyczna i pierwsza polska pozycja o treningu siłowym.

Książki o bieganiu. Na razie rozpocząłem od jednej 🙂

Slow Jogging – Hiroaki Tanaka – pozycja o bieganiu powoli czyli czymś co misie lubią najbardziej.

 Nieco książek z innej bajki, które mam na półkach :

Capoeira – sztuka walki, muzyka, taniec, życie – choć capo nigdy pewnie ćwiczyć nie będę, ale szanuję zwłaszcza od kiedy mam okazję raz w tygodniu sobie poobserwować.  Jedno mogę powiedzieć – jeśli na treningach szukacie towarzystwa szczupłych dziewcząt – idźcie i zostańcie capoeritas.

Boks – technika, metodyka, nauczanie i Judo – zestaw ćwiczeń z wykorzystaniem skakanki i liny – dwie pozycje wydawnictwa AWF – niespecjalnie z nich skorzystałem. Inna książka o Judo to Zapasy i Judo – Zygmunt Dmowski i Jacek Skubis oraz może nie o Judo ale o Sumo (też japońskie) Sumo po polsku Wiesława Kolucha (swoją drogą twórcy własnego stylu zwanego od nazwiska Koluch). Na fali zainteresowania karate nabyłem, lub też otrzymałem, kilka książek o tej bardzo fajnej sztuce walki – Karate – Fumio Demura, znane w Polsce Karate Perfect 4 i 5 (z tym, że moje egzemplarze są po niemiecku), Nunchaku – Yoshinao Nanbu i – ponieważ podobały mi się pokazy Aikidoków – Aikido Bez Tajemnic Jacka Wysockiego. Dwie wydawane w latach 60-tych książeczki opisujące materiał egzaminacyjny : Ju-jitsu pas pomarańczowyJudo VI i V kiu . Na koniec tego rozdziału: Joga chrześcijańska w dziesięciu lekcjachJ.M. Dechnet.

Leksykon broni białej i miotającej autorstwa Włodzimierza Kaśniewicza – kupiłem ze względu na ten drugi człon, czyli bronie miotające, ale ogólnie niewiele tego tam znalazłem.

Sztuki Walki dalekiego wschodu – Peter Lewis – trochę o wszystkim, ogólnie o niczym.

i w podobnym klimacie Sztuki i sporty walki Dalekiego Wschodu – Jerzego Miłkowskiego.

Bruce Lee (tak, tak dobrze widzicie) Metoda walki – trening podstawowy część II – pierwszej nie widziałem 🙂

Pod koniec XX wieku wydawano też książki ogólnie o kung fu i ładnie się sprzedawały. Teraz nie miałyby racji bytu, ale są to pozycje kultowe. I jakie nazwiska? Niektóre z nich tylko przejrzałem.

 • Kung Fu Wu Shu – Janusz Szymankiewicz, Jaromir Śniegowski
 • Sztuki walki – ruchome formy ekspresji filozofii wschodu – Stanisław Tokarzewski
 • Obrona przed atakiem pięścią i nożem – Krzysztof Kondratowicz
 • Dwie strony medalu – Jerzy Kulej

i te, wydawałoby się, zupełnie od czapy:

 • Zapasy – podstawy teorii i wprowadzenie – Artur Kruszewski
 • Gawędy o łucznictwie –  Rafał Prądzyński (bo lubię o łucznictwie czytać)
 • Kusza i łuk – Jarosław Jankowski – jw
 • Samuraj – obyczaje pochodzenie i sztuka walki – Jerzy Szymankiewicz – bo się nudziłem

Filozofia

Nie tylko treningiem ludzie żyją, więc i ja zainwestowałem swojego czasu w książki o filozofii. Są to:

Tao Kubusia Puchatka i Te Prosiaczka autorstwa Benjamina Hoff’a oraz tak bardziej na poważnie Chang-tsy – Słowa bez słów i Lao Tsy Droga (Tao the King). Prawo pięciu przemian autorstwa Jana Pincla. Sekret złotego kwiatu z komentarzem C.G.Junga. Opowieści o Taoistycznych nieśmiertelnych autorstwa Evy WongKonfucjusz – Tadeusza Żbikowskiego. Opowieści Budodharmy – droga samuraja. Chado – herbata i Zen Brigitte Kita. Zen w sztuce codziennego życia – Thid Nhat Hanh

Jest jeszcze jedna kategoria książek. To tak zwana instruktażówka – dawniej wydawano tego więcej, obecnie gatunek chyba umiera. To książki, które zawierają w sobie gotowe zastosowania przed różnego rodzajami ataków. Trochę bez sensu, ale chyba wszyscy muszą przez nie przejść, szczególnie jeśli ktoś się przygotowuje do egzaminów z zastosowań. I ja też takie książki kupowałem :

 • Samoobrona przed nożem – Michael D. Echanis
 • Samoobrona – Bogusław Skut
 • Mała encyklopedia samoobrony – Jan Dąbrowski

A pojawiły się jeszcze książki o odżywianiu i o modnym ostatnio gotowaniu. Ale pamiętajcie – od kupowania takich książek się nie chudnie :

 • Chiny – kuchnia i tajemnice medycyny wykłady Claude’a Diolosy
 • Gotowanie wg. pięciu przemian
 • Żywienie Tao

A że nie żyjemy tylko teorią, filozofią i medycyną, to troszkę beletrystyki. Chińskie legendy – wydane w Polsce w 1977 roku. Wesołe przygody leniwego smoka – autorstwa Yang Xien I. I wietnamskie poezje (!!!) z XIX wieku Ho Xuan Houng – Poezje (o czym jeszcze napiszę).

Video

Na koniec. Ponieważ teraz biblioteki są multimedialne, to i ja postanowiłem, że moja nie będzie gorsza – kilka płyt i kaset. Nie mam tego dużo, bo jakoś nie potrafię siedzieć i tego oglądać, po prostu usypiam. Zacznę oczywiście od wydawnictw YMAA:

Taiji Quan – Klasyczny styl Yang – Długa forma i Qi Gong – klasyka, każdy kto to ćwiczy powinien zainwestować. Na szczęście jest w polskiej wersji językowej.

Taiji Wrestlig – kaseta video – zawierająca wykład (bardzo praktyczny) mistrza Yang Jwing Minga na temat chińskich zapasów w oparciu o techniki Taiji. Fajne dla osób przygotowujących się do egzaminów z zastosowań.

Kung fu Body Conditioning – płytę na wydawnictwa YMAA omawiającej trening siłowy przydatny w treningu Kung Fu

Qi Gong for Longevity – płytę mistrza Kao Tao omawiającej 12 prostych ćwiczeń dla długowieczności

Inne filmy na płytach:

 • Karate Esencja Techniki Podstawowe – płyta DVD mojego Sensei od karate Shotokan (Robert Łysiak). Miło jest popatrzeć jak ktoś te techniki robi powoli i dokładnie.
 • Tai Chi Form and Applications – Nils Klug – Nils to niemiecki nauczyciel Tai Chi (wg Chen Man Chinga), którego poznałem we Francji. Podarował mi tę płytę. Raz nawet obejrzałem, niezła – choć po niemiecku.
 • Qi Gong – Lecący Żuraw – Płyta plus książka jedno z niewielu polskich wydawnictw filmowych o ćwiczeniach Qi Gong
 • Qi Gong Dynamique – to osiem kawałków brokatu w wykonaniu mistrza Antoine Ly
 • Nowe odczytanie Taijiquan – To płyta dołączona do książki o tym samy tytule także w wykoniu mistrza Ly
 • Litle San Shou – to opis krótkiej dwuosobowej formy Taiji pozwalającej wypracować pewne zachowania sztukowalkowe

Mam jeszcze trochę chińskich płyt, ale nie będę o nich pisał, bo to bez sensu jest bez znajomości języka.

3 komentarze do “Książki o Tai Chi”

 1. były jeszcze książki: Taijiquan Styl Yang Tradycyjna forma 40 autor Zhang Feng Jun wyd Fu Kang
  Taijiquan Styl Yang Forma 24 autor j.w.
  Tai Chi Chuan 24 i 48 Postaw z Zastosowaniami aut. Liang Shou-Yu Wu, Wen-Chng

  Odpowiedz
  • Dzięki za uzupełnienie. O tej pierwszej to nawet nie słyszałem. Drugą widziałem ale 24 jest tak jakby poza moimi zainteresowaniami. Ostatnią mam. To chyba jedyna książka o Tai Chi w której do ruchu pozycji pokazane jest zastosowanie.

   Witam i Pozdrawiam

   Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz