Tai Chi w Warszawie

Chciałbym napisać kilka słów na temat możliwości ćwiczenia Tai Chi w Warszawie. Stolica to specyficzne miejsce, jeśli chodzi o „rynek” Tai Chi w Polsce. W mieście działa wiele szkół, w których można praktykować różne style i najróżniejsze przekazy. Dodatkowo można uzupełnić tę informację o powstające od niedawna szkoły, które skupiają się na uczeniu Qi Gongu. Niewiele jest miejsc w Polsce gdzie oferta jest tak bogata.

Tai Chi WarszawaJak się w tym wszystkim odnaleźć? Wszak każda szkoła mówi o sobie, że jest najlepsza i jedyna właściwa. To trudno powiedzieć. Dlaczego? Bo każdy z nas ma inne oczekiwania wobec treningu i nauczyciela. Niebagatelne znaczenie ma też kwestia umiejscowienia sali na mapie. Warszawa to duże miasto, dlatego czasami jazda ponad godzinę w jedną stronę, tylko po to by, poćwiczyć 90 minut, może bardziej zmęczyć niż wyciszyć. Lepiej więc na początek znaleźć coś „po trasie”, niż się zabijać.

Nie wszystkie szkoły są godne polecenia. Czasami prowadzą je ludzie, którym wydaje się, że coś potrafią. Dlaczego? Nie chcę tu tego roztrząsać. Skupmy się na tych, w których warto.

Więc gdzie ćwiczyć Tai Chi w Warszawie?

Tai Chi Warszawa

1 Akademia Yi Quan – Tai Chi stylu Wu (Hao) – Zobacz więcej

2 Fundacja Dantian – Tai Chi stylu Yang w odmianie Lao Jia – Zobacz więcej

3 YMAA Warszawa – Tai Chi stylu Yang wg mistrza Yang Jwing Minga – Zobacz więcej

4 Akademia Chen Taijiquan – Tai Chi styl Chen wg, mistrza Chen Xiao Wanga – Zobacz więcej


mermaid_of_warsaw_by_kozick-
warszawska syrenka w wersji free

Dodatkowo, poza Tai Chi, można w Warszawie ćwiczyć inne style – tak zwane miękkie. Ten podział jest dość ogólnikowy i subiektywny. Tak więc subiektywna będzie poniższa lista :

Inne sztuki walki

1 Akademia Yi Quan – System Yi Quan z przekazu mistrza Yao Cheng Guanga – zobacz więcej

2 I’liq Chuan  Polska – to dwie szkoły uczące sytemu I’Liq Chuan wg. przekazu mistrza Sam China zobacz więcej_1 oraz zobacz więcej_2


Jak już wspomniałem – można także przebierać w ofertach szkół specjalizujących się w nauce Qi Gongu. Przy tej okazji wspomnę szkoły Tai Chi, w których nauka Qi Gong jest na bardzo wysokim poziomie.

Qi Gong

1 Warszawska Grupa Shaolińskiego Qi Gong – jak sama nazwa wskazuje – zobacz więcej

2 Universal Healing Tao – Qi Gong wg. mistrza Mantak Chia – zobacz więcej

3 Akademia Yi Quan – regularne zajęcia Qi Gong (Qi Gong naturalny, zabawy pięciu zwierząt) – zobacz więcej

4 Fundacja Dantian – regularne zajęcia Qi Gong (zabawa pięciu zwierząt, osiem kawałków brokatu) – zobacz więcej