Tai Chi w Warszawie

Chciałbym napisać kilka słów na temat możliwości ćwiczenia Tai Chi w Warszawie. Stolica to specyficzne miejsce, jeśli chodzi o „rynek” Tai Chi w Polsce. W mieście działa wiele szkół,, w których można praktykować różne style i najróżniejsze przekazy. Dodatkowo można uzupełnić tę informację o powstające od niedawna szkoły, które skupiają się na uczeniu Qi Gongu. Niewiele jest miejsc w Polsce gdzie oferta jest tak bogata.

Tai Chi styl Hao

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Wszak każda szkoła mówi o sobie, że jest najlepsza i jedyna właściwa. To trudno powiedzieć. Dlaczego? Bo każdy z nas ma inne oczekiwania wobec treningu i nauczyciela. Niebagatelne znaczenie ma też kwestia umiejscowienia sali na mapie. Warszawa to duże miasto, dlatego czasami jazda ponad godzinę w jedną stronę, tylko po to by, poćwiczyć 90 minut, może bardziej zmęczyć niż wyciszyć. Reasumując: lepiej jest na początek znaleźć coś „po trasie”, niż się zabijać.

W podsumowaniu trzeba zauważyć, że nie wszystkie szkoły są godne polecenia. Czasami prowadzą je ludzie, którym wydaje się, że coś potrafią. Dlaczego? Nie chcę tu tego roztrząsać. Z pewnością lepiej będzie, gdy skupimy się na tych, w których warto.

Więc gdzie ćwiczyć Tai Chi w Warszawie?

Tai Chi Warszawa

Tai Chi na Powiślu
 1. Tai Chi na Powiślu – Tai Chi stylu Wu (Hao) – Zobacz więcej
 2. Akademia Yi Quan – Tai Chi stylu Wu (Hao) – Zobacz więcej
 3. Fundacja Dantian – Tai Chi stylu Yang w odmianie Lao Jia – Zobacz więcej
 4. YMAA Warszawa – Tai Chi stylu Yang wg mistrza Yang Jwing Minga – Zobacz więcej
 5. Akademia Chen Taijiquan – Tai Chi styl Chen według mistrza Chen Xiao Wanga – Zobacz więcej
 6. Centrum Sztuk Taoistycznych „Złoty kopiec” – Styl San Feng i styl Yang – /strona nie działa/

Dodatkowo, poza Tai Chi, można w Warszawie ćwiczyć inne style – tak zwane miękkie. Ten podział jest dość ogólnikowy i subiektywny. Tak więc subiektywna będzie poniższa lista :

Inne sztuki walki

 1. Akademia Yi Quan – System Yi Quan z przekazu mistrza Yao Cheng Guanga, a także okazjonalnie Bagua i Hsig I- Zobacz więcej
 2.  I’liq Chuan  Polska – Szkoły ucząca sytemu I’Liq Chuan według przekazu mistrza Sam China Zobacz więcej
 3. Systema Mazovia – rosyjskie sztuki walki. Reprezentat systemy Orlova Zobacz więcej

Jak już wspomniałem – można także przebierać w ofertach szkół specjalizujących się w nauce Qi Gongu. Przy tej okazji wspomnę szkoły Tai Chi, w których nauka Qi Gong jest na bardzo wysokim poziomie.


Qi Gong

 1. Warszawska Grupa Shaolińskiego Qi Gong – jak sama nazwa wskazuje – Zobacz więcej
 2. Akademia Yi Quan – regularne zajęcia Qi Gong (Qi Gong naturalny, zabawy pięciu zwierząt) – Zobacz więcej
 3. Fundacja Dantian – regularne zajęcia Qi Gong (zabawa pięciu zwierząt, osiem kawałków brokatu) – Zobacz więcej

Chciałbym zaznaczyć, że powyższe zestawieni oparłem na własnych doświadczeniach. Byłem, ćwiczyłem więc znam). Fakt iż jakaś szkoła nie jest na tej stronie wykazana nie musi znaczy, że jej nie polecam. Być może nie mam pojęcia o jej istnieniu lub słyszałem. że jest ale nie wiem, nie byłem więc nie mam zdania. Tak jak cały ten serwis, i to zestawienie jest całkowicie subiektywne.


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


Jestem gotowy na różne formy współpracy