Qi Gong against Astma

Astma to nie tylko mój problem, to problem całego „cywilizowanego” świata. Dla mnie, od kiedy zacząłem ćwiczyć, już nie tak wielki. Nie odczuwam tego tak mocno jak kiedyś. Coś w tym jest, kiedyś gdy, ze względu na chorobę, miałem permanentne zwolnienie z WF-u, ona się objawiała. Teraz gdy wiem, że bieganie, skakanie i medytacja potrafią w tej dziedzinie dużo, choroba przycichła. I dobrze bo w mojej rodzinie bywało i tak, że była ona powodem śmierci.

Gangsta Against Police – inna odmiana Qi Gong

Nie chciałbym, żeby to wyglądało na tradycyjną historią praktyków Taiji – czyli prawie umierał, zaczął ćwiczyć i zdrów jak byk ale mnie trening naprawdę pozwala trzymać się z dala od lekarzy (nie całkiem ale zawsze…)

Kiedyś, na jednym z obozów YMAA, mistrz Yang Jwing Ming mówił, że on również ma problemy z oddychaniem spowodowane fatalnej jakości powietrzem, z jakim ma kontakt w Bostonie. Pokazywał nam wtedy proste techniki, które przynoszą ulgę w przypadku duszności. Powiedział też, że najlepszym lekarstwem jest zmienić powietrze. Też bym chciał… mam już nawet na oku 10 tyś. hektarów w okolicach Ziemi Ognistej. Cisza, spokój, tylko komunikacja kiepska.

Ale póki co… jedynym wyjściem dla mnie jest trening (znaczy luz, żeby nie było – w sezonie biorę leki i już nie słyszę głosów 😉 ). Poniżej słów kilka o treningu QAA (Qi Gong Against Astma)

Qi gong na astme

Techniki Qi Gong przynoszące ulgę w przypadku chorego na astmę:

  1. Stań w cichym, spokojnym miejscu, zrelaksuj się i oddychaj spokojnie. Dociśnij górne i dolne zęby 36 razy, zmieszaj ślinę wytworzoną językiem wewnątrz jamy ustnej i przełknij ją odprowadzając umysłem do dolnego Dantien.
  2. Wyobraź sobie jak w czasie głębokiego wydechu, ciepłe białe powietrze wpływa do płuc. Skieruj powietrze powoli przez płuca w dół do dolnego Dantien. Powtórz to dziewięć razy.
  3. Połóż obie dłonie na klatce piersiowej. Powolny wdech. Podczas wydechu, wymawiaj sylabę „sch”. W tym czasie pocieraj piersi obiema dłońmi od góry do dołu. Powtórz to sześć razy.
  4. Usiądź na ziemi w sposób naturalny, ze skrzyżowanymi nogami. Rękoma naciśnij podłoże po obu stronach ciała, wypychaj klatkę piersiową w czasie wdechu, wstrzymaj na chwilę powietrze. Naciśnij rękoma ziemię po obu stronach ciała, zamknij klatkę piersiową, by zrobić wdech, wstrzymaj na chwilę oddech i wygnij w łuk plecy naprzód i wypnij klatkę piersiową, by wypuścić powietrze. Powtórz to sześć razy.
  5. Usiądź w pozycji lotosu. Połóż dłonie na kolanach. Wykonaj czterokrotnie skręt w lewo, a następnie w prawo również cztery razy. W czasie skrętu wykonujemy wdech, w czasie powrotu do centrum wydech.
siad_skrzyzny
siedzenie po turecku

Ostatnio, coraz częściej słyszy się o tym, że różne schorzenia można zwalczyć przy pomocy aktywności fizycznej. Np. problemy astmatyczne powolnymi ćwiczeniami bez obciążenia lub nadciśnienie przy pomocy biegania (o tym jeszcze kiedyś będzie). Ważne żeby pamiętać, że nie jest to magiczna tabletka – nie pomoże od razu na to potrzeba lat, a i tak jedyne co możemy osiągnąć to nie pełne wyleczenie a tylko „usprawnienie” życia. Czy tylko? Dla mnie to aż…


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


Zobacz film o opisanych powyżej ćwiczeniach

0 komentarzy do “Qi Gong against Astma”

  1. Bardzo dobrze, że KO się dzieli ćwiczeniami. Wydaje mi się jednak, że opis chi kungu nie jest dosyć przejrzysty. Dla mnie pkt 4 jest trudny do zrozumienia. Dla kogoś kto nie miał kontaktu z csw będzie to jeszcze bardziej zagmatwane. Proponuję, by KO nagrał filmik (mogę pomóc), albo serię dobrych rysunków albo jedno i drugie. W przeciwnym razie za 200 lat w Szantungu będą wymawiać „sch” z polska (jak w schlebiać) a w Liaoningu z niemiecka (jak Warschau) 😉

    Odpowiedz
  2. Film? Od jakiegoś czasu noszą się z zamiarem nakręcenia różnych rzeczy ale jestem w ciągłym niedoczasie. Poza tym przeraża mnie koszt wynajęcia tancerek które będą umilać przerwy między ćwiczeniami.

    dźwięk „sch” powstaje w sposób następujący. „s” na podobieństwo takiego bokserskiego dźwięku pomagającemu napięć przeponę. Od razu potem następuje „ch” powstające od razu przy pomocy samego wypuszczenia powietrza przez otwarte usta. Od „s” napinają się mięśnie na plecach od żeber w dół na „ch” powoduje rozluźnienie.

    Odpowiedz
      • no tak… dla mnie wydawało się to jasne. Może każdy od dziecka powinien ćwiczyć boks, rysunek, grę na pianinie i jadę konną.

        Odpowiedz
  3. KO, obawiam się, iż dla większości ludzi, nawet aktywnych fizycznie, wykonanie skrętu w pozycji lotosu (opisanego w punkcie 5) to ekstremalnie trudne wyzwanie. 🙁 Samo wejście do tej pozycji bez wyrządzania szkody kolanom wymaga sporej ostrożności i wcześniejszego ich przygotowania bioder do tej pozycji.

    Odpowiedz
    • Ja siadam po turecku. i dodatkowo na podusi. A nawet czasami w takim uproszczonym siadzie płotkarskim, wtedy zmieniam nogi w zależności od kierunku skrętu.

      Dla mnie pozycja lotosu jest trudna jak nie przymierzając pozycje z suplementu kamasutry.

      Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz