Osiem kawałków wiedzy – relacja

Osiem kawałków brokatu… to zna chyba każdy z nas. Na pewno zdecydowana większość. W różnych wersjach (zazwyczaj tych dość prostych) ćwiczył to chyba każdy, kto zainteresował się kiedykolwiek Qi Gongiem.

Jak już kilka dni wcześniej pisałem, w piątkowe przedpołudnie (Danusia twierdzi, że skoro świt, bo o 9:00 rano) odbył się trening z mistrzem Ly oraz jego żoną Marianne. Tematyką były wspomniane wyżej ćwiczenia ośmiu kawałków brokatu. Powinienem oczywiście napisać, że seminarium, bo ostatecznie przyjechał mistrz, i to nie byle jaki, więc jakaś słowna nobilitacja się należy. Ale zarówno prowadzący oraz organizator (w tym przypadku Jan Gliński) oraz reszta moich znajomych wprowadza tak nieformalną atmosferę, że nazwijmy to raczej treningiem. Zresztą, jak by tego nie nazywać, przekazywanie wiedzy pełną gębą miało miejsce.

osiem kawałków brokatu z mistrzem Ly
powtórzeń było mało, a szczegółów dużo. Trzeba było się streszczać…

Na początek długa rozgrzewka, którą już zdążyłem poznać na treningach Janka. W grupie niewiele jest osób spoza środowiska warszawskiego Lao Jia, więc wszystko idzie sprawnie, bez zbędnego tłumaczenia. Poza jednym przypadkiem. Na wszelki wypadek mistrz Ly pokazuje szczegóły ćwiczenia, które nazywane jest transferami. Specyficzna praca kolana w czasie przenoszenia ciężaru, to jedna z zasad stanowiących o odmienności tego stylu.

Zaczynamy właściwy trening ośmiu kawałków brokatu. Mistrz pokazuje i objaśnia, a my za nim powtarzamy. Na szczęście Janek tłumaczy na polski, bo większość z nas francuski zna tylko z widzenia. Za to demonstracja – pierwsza klasa, powoli i dokładnie. Po chwili komentarza my powtarzamy dwa razy. Czasami tylko udaje nam się zrobić dodatkową turę dwóch powtórzeń.

osiem kawałków brokatu z mistrzem Ly

No cóż to nie pot, krew i zaciśnięte w bezsilnej złości usta. Ja właśnie oczekiwałem dużej ilości szczegółów dotyczących wykonania ruchu. Szczególnie, że mistrz powiedział, iż ważne jest dokładne powtarzanie schematu. Ciężko to zapamiętać, ale mam chyba 3 strony notatek i mam nadzieję, że zapisałem przynajmniej połowę informacji. W porównaniu z innymi znanymi mi przekazami, tu każdy ruch jest rozbudowany przynajmniej trzykrotnie. Jeden trening, to za mało, żeby się nauczyć. Trzeba powtarzać, powtarzać samodzielnie, a potem zgłosić się po poprawkę i tak w koło.

osiem kawałków brokatu z mistrzem Ly
zatykamy dziurę w niebie… pewnie minister finansów wolałby zatykać dziurę w budżecie

Z poznanych technik mnie najbardziej spodobało się strzelanie z łuku w lewo i w prawo.

Niedawno Jiuzhizi napisał, że nasz wspólny znajomy, kiedy miał okazję postrzelać trochę z łuku, stwierdził, że nijak to się ma do tego, czego nauczył się w ośmiu kawałkach brokatu. Ciekawe, co by powiedział po przećwiczeniu tej wersji? Tu palce przy „wyciąganiu strzały z kołczanu” i uwolnienie ręki trzymającej cięciwę są bardziej rzeczywiste. Pewnie, że trzymając rzeczywisty łuk praca ciała wygląda inaczej, ale nikt nie powiedział, że to ma być realne. To ma działać, wymuszać pewne wewnętrzne mechanizmy w ciele.

osiem kawałków brokatu z mistrzem Ly
szczegóły wolałem zapisywać

Ale podobieństwo było. Uwalniając „strzałę” czułem… zresztą, nie ważne co czułem. Chcecie coś poczuć – poćwiczcie, bo może ja się mylę.

Osiem-Kawalkow-Brokatu-z-Mistrzem-Ly_2
mistrz Ly i strzelanie z łuku

1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


Wszystkie fotki powered by Marzenka – zamiast ćwiczyć, biegała ze sprzętem. Ale mus, to mus.

2 komentarze do “Osiem kawałków wiedzy – relacja”

    • Palec wskazujący imitował podstawkę pod strzałę wykonaną w gałęzi 24 letniego krzaku jojoba rosnącego na nawozie pewnego gatunku jelenia.

      tak też mi się nasunęło skojarzenie z pistoletem i to jeszcze strzelamy w bok.

      Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz