.Fundacja DanTianBa Duan Jin (八段錦; czyt. ba duan dżin; „Osiem Kawałków Brokatu”) jest zestawem ośmiu ćwiczeń dynamicznego qigongu o ponad 1000-letniej historii, z których każde usprawnia funkcjonowanie wybranych organów wewnętrznych, a jako kompletny zestaw – całego organizmu.

Ćwiczenia, które określamy mianem qigongu mają w Chinach ponad 4000 lat nieprzerwanej, udokumentowanej historii. Poprzez wzmocnienie i uregulowanie przepływu qi – energii życiowej – w organizmie, regularne praktykowanie qigongu wpływa na polepszenie ogólnej kondycji psychofizycznej, mając rozliczne zastosowania zarówno w profilaktyce zdrowotnej, jak i w lecznictwie.

osiem kawałków brokatu
250px-Zhoutong&students
młody You Fei uczy się łucznictwa

Ba Duan Jin jest wzmiankowane w szeregu tekstach z dynastii Song (960-1279). Późniejsze źródła, zwłaszcza XIX-wieczne, zaczęły przypisywać wynalezienie Ba Duan Jin słynnemu generałowi Yue Fei, żyjącemu w XII wieku, o legendarnej sile i waleczności. Yue Fei miał stworzyć Ba Duan Jin, aby w czasie, kiedy dowodził obroną niegościnnych, północnych granic Chin, utrzymać żołnierzy w nienagannej formie i pełnej gotowości do walki…

Powyższy tekst pochodzi ze strony Fundacji Dantian, z którą to mam przyjemność współpracować, a czasami nawet z nimi poćwiczyć (za rzadko qrczę, za rzadko).

Pozwoliłem sobie przytoczyć powyższy tekst, ponieważ w najbliższych dniach (dokładnie w piątek 26 sierpnia) pojawia się wspaniała okazja

osiem kawałków brokatu
mistrz Ly Chuanzheng

poćwiczyć osiem kawałków brokatu i to w nie byle jakim przekazie. Otóż przyjeżdża nauczyciel Jana Glińskiego – mistrz Ly Chuanzheng. Pisałem już o tym, ale okazuje się, że jest jeszcze kilka wolnych miejsc. Więc serdecznie zapraszam.

wizyta mistrza Ly

Widziałem jak ćwiczenia ośmiu kawałków brokatu naucza Janek i jest to naprawdę wysoki poziom. Jak wysoki musi być poziom jego nauczyciela? Przekonam się już w następny piątek, bo przecież takiej okazji przepuścić nie można.

Każdy kto zgłosi się do mnie z hasłem „Papierki szeleszczą na zielono” otrzyma w prezencie lizaka 😉

Do dzieła – więcej o zajęciach znajdziesz po tym linkiem. Naprawdę szkoda będzie przegapić taką okazję. Oferta jest bardzo przystępna – jak na warszawski rynek.