Mingmen – punkty, które musisz znać (01)

I chociaż żeby ćwiczyć Tai Chi, nie trzeba być znawcą chińskiej medycyny, to jednak jest kilka punktów akupunkturowych, które trzeba znać. Takich na maksa mast hawe. Takich punktów, do których odwołuje się większość ticzerów oraz literatury. Dobrze jeśli i nauczyciel, i uczeń łatwo może zidentyfikować jego położenie, to ułatwia komunikację. Stąd pomysł na tę serię. Pierwszym punktem, który musisz znać jest Mingmen.

Mingmen

Ten szczególny punkt znajduje się pośrodku odcinka lędźwiowego pleców. Odgrywa on ważną rolę w tradycyjnej medycynie chińskiej i nazywany jest „Bramą Życia” lub „Centrum Witalności”. Ćwiczący sztuki walki czasami nazywają ten punkt „Bramą Mocy”, ponieważ jest to ważny wyznacznik ruchu i niezbędny do wewnętrznego rozwoju i stosowania siły. To właśnie o tym punkcie mówił Brusiak, kiedy wspominał o smoku machającym ogonem (Droga smoka, rok 1972).

Prawdopodobnie znasz go też pod popularną nazwą Mingmen. Punkt ten znajduje się między kręgami L2 i L3. Mingmen jest ważnym z punktem odpowiedzialnym za dystrybucję Qi mającej na celu utrzymania i prawidłowego funkcjonowania narządów wewnętrznych. Jest także miejscem, w którym nerki „mieszają” energię Yin i Yang (nazywa się to mieszaniem wody i ognia). Według teorii tradycyjnej medycyny jest to esencja energii pochodzącej z nerek, która jest przekształcana w najczystszy rodzaj Qi. Fizjologicznie nerki dbają o to, by oczyścić krew z toksyn, nadmiaru soli, mocznika we krwi i innych zbędnych produktów przemiany materii. Świeża i czysta krew zostanie następnie ponownie rozprowadzona do żył. Ta wysokiej jakości Qi, której towarzyszy krew, jest ważna dla zrównoważenia właściwości energetycznych ciała i zaopatruje je w energię niezbędną prawidłowego funkcjonowania. Mingmen znajduje się tuż za dolnym Dantian, ​​w rzeczywistości te dwa punkty są blisko spokrewnione. Chociaż Mingmen i Dantian spełniają różne role.

Nazywany „Bramą Życia” lub „Punktem Początkowym” jest również obszarem w ciele, w którym zaczyna się rozwijać ludzki embrion. Praktykujący Qigong może wykorzystać ten punkt do oceny ogólnego stanu zdrowia. Koncentrując się na nim podczas wykonywania różnych ćwiczeń rozciągających, możemy ocenić stan naszej tkanki łącznej i kręgosłupa. Jeśli odczuwamy ucisk lub dyskomfort, może to oznaczać, że pewien nawyk lub styl życia ma negatywny wpływ na nasz stan zdrowia.

Stymulowanie Mingmen może sprawić, że poczujemy się mniej zestresowani, bardziej wypoczęci i pełni energii, a także może nas uspokoić. Szczególnie dobrze jest uspokoić nasz umysł i ciało podczas zaburzeń emocjonalnych. Jedną z metod aktywacji jest oddychanie głęboko w jamie brzusznej. Z każdym wdechem staraj się rozszerzać oddech w kierunku dolnej części pleców. Aby zmaksymalizować ten efekt, możesz lekko zaangażować mięśnie brzucha, aby pomóc popychać powietrze w kierunku Mingmen.

Kiedy dokładnie przyjrzymy się temu punktowi (lub dotkniemy tego obszaru podczas naszej praktyki Yijin Jing lub Zhan Zhuang), możemy zobaczyć, że jest on jak skrzyżowanie, w którym łączą się wszystkie różne warstwy tkanek, mięśni i ścięgien w plecach. Jest to obszar w centrum powięzi lędźwiowej, gdzie wszystkie te tkanki łączą ze sobą całe ciało.

Brama życia

Doświadczony wewnętrzny artysta sztuk walki jest w stanie wyczuć tę sieć powiązanych ze sobą tkanek i może wykorzystać ją do przekształcenia mocy od podstaw w obszar ekspresji, bez rozpraszania mocy z powodu odizolowanej części łańcucha mocy.

Poprzez ćwiczenie Qi Gong kultywujemy energię w Mingmen. Zwykle odbywa się to pośrednio, w przeciwieństwie do kultywacji w dolnym Dantian. Jednak za każdym razem, gdy kultywujesz energię w swoim prawdziwym dolnym Dantian, ​​jednocześnie wzmacniasz Mingmen. Kiedy już masz obfitość energii w dolnym Dantian, ​​powróci ona naturalnie do Mingmen i go odżywi.

Widać, że obfitość energii w Mingmen jest niezbędna dla dobrego zdrowia, długowieczności i silnej, wewnętrznej praktyki sztuk walki. Kultywując ją, możesz ułatwić leczenie w harmonijny i zrównoważony sposób. Możesz wzmocnić całe ciało i zrównoważyć umysł.

Jak ćwiczyć? Jak już napisałem wyżej. Ćwicząc z Dantian ćwiczymy Mingmen, ale można oczywiście spróbować poćwiczyć sam obszar Mingman. Na początek taka leniwa praktyka dla osób, które dłuuugo wstają z wyrka.

Zrób tak… po obudzeniu przeciągnij się jak kot (to proste), potem ułóż ciało na wznak na plecach. Ugnij kolana, stopy połóż na podłożu, ręce ułóż luźno, wzdłuż tułowia.

Rpzpocznij poruszanie Mingmen. Najpier dociśnij stopy do podłoża, co spowoduje, że lekko napną się mięśnie nóg oraz brzucha. Podwiń miednicę tak, by odcinek lędźwiowy dotknął podłoża (tak jakbyś chciał się zakołysać na kościach kulszowych). Rozluźnij mięśnie brzucha i nóg. Dzięki temu miednica zacznie rotować w dół, a kręgosłup wróci do pozycji wyjściowej. W skrócie wygląda to tak, jakbyśmy chcieli dociskać do łóżka obszar lordozy, ale nie poprzez wypchnięcie mięśni, ale poprzez opuszczenie bioder. To samo można osiągnąć stojąc przy ścianie i dopychając dolną część pleców do ściany. Tylko, że ściana nie jest tak ciepła jak własne łóżeczko rano.

o tak to wygląda – mniej więcej

A dla osób bardziej ambitnych, to zacznijcie ćwiczyć sztuki walki z dobrego przekazu. W każdej z nich znajdują się metody nastawione na wzmocnienie odczuwania tego obszaru. Przynajmniej tak powinno być.


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


I tak w Tai Chi stylu Hao już pierwsze podstawowe ćwiczenie zawiera w sobie silny element wzmacniania Mingmen. W Tai Chi stylu Yang w wydaniu mistrza Yang Jwing Minga są to ćwiczenia złotego dzwonu. Dla wersji Lao Jia również często zwraca się na to uwagę. W Chuo Jiao Fanzi między innym w ćwiczeniach yunzhang bafa. Kiedyś też na łamach tego bloga pisałem o praktykach mających podobne działania (Dawanie do pieca). W zasadzie, jeśli ćwicząc gdzieś nie czujecie wpływu na ten obszar, to mocno się zastanówcie czy nie należy poszukać innego nauczyciela.

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz