Sprzęt treningowy – dysk sensoryczny

Z serii – tani sprzęt treningowy.

Za naprawdę niewielkie pieniądze można kupić coś, co się nazywa się dyskiem sensorycznym. Nazwa brzmi poważnie, ale kryje się pod nią zwykły gumowy dysk nadmuchiwany powietrzem. Jego tanią wersję można nabyć już od 30 PLN, ale spokojnie można znaleźć i droższe egzemplarze. Jedyną wadą tych tanich sztuk jest ich ograniczona wytrzymałość na obciążenia. Tylko do 120 kg. Tak więc ci z Was, z normalną wagą mogą się czuć zagrożeni. Ale spox… sam używam takiego taniego egzemplarza i wszystko jest w porządku.

dysk sensomotoryczny

dysk sensoryczny

Ilość ćwiczeń które można wykonać przy pomocy tego przyrządu jest bardzo duża. Do najprostszych należy po prostu siedzenie lub stanie na dysku, trudniejsze jest są brzuszki lub przysiady.

Powietrzny dysk dysk sensoryczny
przykład ćwiczeń…

 W internecie znajdziecie masę przykładów ćwiczeń stabilizujących pozycję lub wzmacniających mięśnie głęboki. „Róziowe” getry nie są obowiązkowe, na szczęście…

Dysk sensoryczny to najprostszy przyrząd do treningu sensomotorycznego obejmującego specyficzną grupę ćwiczeń, opierających się na wykorzystaniu niestabilnego podłoża. Głównym celem tego typu treningu jest poprawa koordynacji, równowagi oraz optymalizacja pracy całego układu ruchu.  W trakcie ćwiczeń wykorzystuje się jedynie obciążenie własnego ciała oraz elementy treningu funkcjonalnego.

Trening sensomotoryczny to:

 • lepsza koordynacja
 • lepsza równowaga
 • szybszy powrót do sprawności
 • wzrost siły mięśniowej
 • optymalizacja pracy mięśniowej
 • wzmocnienie mięśni stabilizacyjnych

Osobiście polecam spokojne powolne przysiady oraz marsz w miejscu. Te drugie dodatkowo w wersji na bosaka. Jedna strona dysku pokryta jest kolcami co wspaniale poprawia ukrwienie stóp lub, jeśli siedzimy na dysku, to innych części ciała też 😉


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


0 komentarzy do “Sprzęt treningowy – dysk sensoryczny”

 1. Na tych mniejszych, bardziej wypukłych fajnie by centrowanie ćwiczyć. Po jednej pod stopę, naturalnie. 🙂

  BTW ale żeś gadzinę z kosmosu wstawił na tej poduszce..

  Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz