Amazing Old best 1912 Jiu-jitsu film footage

Nie tylko stare zdjęcie lubię zbierać, filmy też. Chyba ja się za późno urodziłem. Choć kiedyś marzyło mi się być pochowanym na Wenus.

Ten film poniżej datowany jest na 1912 rok. I ma wszystko co powinien mieć film z epoki. Pomyślałem o tym filmie po wczorajszej mojej rozmowie z kolegą z treningu, który oprócz CJF ćwiczy też brazylijskie jujitsu i ostatnio zdał egzaminy (choć po prawdzie nie wiem jak to się obywa u nich) i może teraz paradować z dwoma czarnymi belkami na biały pasie. Gratulacje chłopie!!! A ponieważ obiecałem, że nie wymienię go z imienia i nazwiska to mogę wam tylko powiedzieć że sami sobie musicie zgadywać kto to.

Miał być film… i oto on.

film o Jiu-jitsu

Jeśli ktoś mi wyjaśni dlaczego stare filmy mają inne tempo to będę mu winien batonika.

UPDATE

A oto Łukasz, znany także jako Budda. Dla tych, którzy go nie znają, to ten na górze.

Łukasz aka Budda. Jiu-jitsu
Łukasz aka Budda

KO

Autor niniejszego bloga. Może nie jestem mistrzem, ale piszę o tym co robię i co mnie fascynuje. Jestem fanatykiem spędzania czasu na ćwiczeniach różnych ciekawych systemów treningowych. Ćwiczę Tai Chi, Qi Gong, Chuo Jiao Fanzi, łuk, bicz, rzucanie nożem i w zasadzie co się da... Jeśli chcesz ze mną poćwiczyć daj znać...

0 komentarzy do “Amazing Old best 1912 Jiu-jitsu film footage

 • 25/01/2014 o 20:00
  Permalink

  „obiecałem że nie wymienię go z imienia i nazwiska” LOL-ao 🙂 Czy to znaczy, że w zawodach będzie walczył w worku na głowie z dziurami na oczy? ;> Tak czy siak też gratuluję!

  Odpowiedz
  • 25/01/2014 o 20:48
   Permalink

   Znasz go – to przecież bardzo skromny człowiek. Można byłoby zamówić mu taką czapkę jakich używają w meksykańskich zapasach.

   Odpowiedz
   • 26/01/2014 o 11:58
    Permalink

    Ale słowa dotrzymałem. Napisz jak wygląda u Was egzamin bom ciekaw.

    Odpowiedz
    • 27/01/2014 o 21:27
     Permalink

     Kiedyś nie było egzaminów, a wystarczało, że nauczyciel zauważał postępy i kazał uczniowi nosić inny pas. Dziś z egzaminami w bjj jest bardzo różnie. Nasz trener jeszcze nie może nadawać stopni, ale odbyło się seminarium z nauczycielem naszego nauczyciela 🙂 który miał trzy godziny na obserwacje ćwiczących, również w sparingach i takim, powiedzmy, dosyć swobodnym treningu na zasadzie „przejścia gardy, jakie kto umie”. Oprócz przejść gardy trzeba było chyba pokazać (w treningu całej grupy, nie indywidualnie) skończenia z pozycji bocznej i jeszcze coś. Słabo to pamiętam, byłem już zmęczony, wcześniej rano był zwykły trening, a to razem ~4,5 godziny bjj… Stopnie były (niejawnie) zaproponowane przez naszego trenera i mają oddawać postępy i zaangażowanie zwłaszcza z ostatniego pół roku. Z ciekawostek, u nas tego nie ma, ale widziałem nadawanie stopni innych szkół podczas Mistrzostw Polski, np. zwycięzcy stawali na podium i schodzili z nich z innym kolorem pasa… Wyglądało to trochę jakby pasy przyznawano za wyniki sportowe, ale to pewnie nie do końca tak było, mogli po prostu wykorzystywać dobrą okazję. Szpaler i bicie pasami były już pod koniec zawodów, można powiedzieć, że w szatniach. W każdym razie takie egzaminy jak w YMAA z wyraźnie podanymi wymaganiami technicznymi są chyba rzadkie w bjj.

     Odpowiedz
 • 27/01/2014 o 09:08
  Permalink

  „Jeśli ktoś mi wyjaśni dlaczego stare filmy mają inne tempo to będę mu winien batonika.” – ta prosba o wyjasnienie jest na serio :)?

  Odpowiedz
  • 27/01/2014 o 09:10
   Permalink

   Już wiem… okazało się że nie jestem silny z historii kina. Batonik już jest obiecany komuś innemu.

   Odpowiedz
   • 27/01/2014 o 09:13
    Permalink

    Jestem na diecie ograniczającej zjadanie cukrów prostych – batonik odpada, ale chciałem wniesć „swiatełko w tunel mroku” 😛 ….. 😉

    Odpowiedz
 • 27/01/2014 o 09:10
  Permalink

  Przyłączam się do gratulacji dla Łukasza (może kiedys się poznamy poza wirtualem 🙂 ) !

  Odpowiedz
  • 27/01/2014 o 22:02
   Permalink

   Dziękuję. Właśnie wszyscy się znają, a my nie bardzo, ale jakieś piwo jest tylko kwestią czasu.

   Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz

%d bloggers like this: