Pchające dłonie – Dong Hu Ling

Taiji rodziny Dong (lub też Tung) znane jest jako jeden z ostatnich stylów, które wyewoluowały ze stylu Yang i zachował w sobie wyjątkowo wysoką wartość bojową.

Film, który chciałem poniżej zaprezentować, to krótka próbka umiejętności Dong Hu Ling’a. Za Wikipedią podaję…

 Dong Hu Ling

Dong Hu Ling

Dong Huling lub Dong Hu Ling (董虎岭) (1918 – 1992) był nauczycielem Taiji stylu  Dong i  Yang. Nauczał w Hong Kongu, Singapurze, Malezji, Tajlandii i USA. Urodzony w prowincji Hebei (Chiny), wyjechał w 1947 ze swoim ojcem (Dong Ying Jie) do Hong Kongu. Potem wyemigrował do USA, gdzie od 1966 roku nauczał Taiji stylów Dong i Yang na Hawajach i w Kalifornii.

Taiji rodziny Dong jest w pewien sposób spokrewnione z przekazem mistrza Yang Jwing Minga. A więc było mniej więcej tak. Mistrz Yang Jwing Ming miał nauczyciela Kao Tao, w którego biografii czytamy, że jego nauczycielem był Yue Huan Zhi. Ten ostatni, jak czytamy w oficjalnej linii przekazu, poprzez swojego przyjaciela Dong Ying Jie (ojciec Dong Hu Linga, którego oglądamy w filmie) został zaprotegowany mistrzowi Yang Chen Fu. Można sądzić, że jeśli Dong Ying Jie przyprowadził kogoś do mistrza, to nie jakiegoś nowicjusza, tylko kogoś co już coś umiał. Jest dość prawdopodobne, że jeśli Dong i Yue byli przyjaciółmi, to może właśnie Dong nauczył Yue swojego Taiji. Wiem, że to naciągana interpretacja i miejcie wzgląd na me siwe włosy. Zanim mnie zjecie za tą  linię przekazu, która zapewne więcej ma z chciejstwa niż z historycznej prawdy.

Jest zresztą kilka dowodów na to, że ta zawartość cukru w cukrze, czyli nauk rodziny Dong w przekazie mistrza Yang Jwing Minga, jest niewielka. W przekazie rodziny Dong funkcjonuje coś takiego jak szybka forma – u nas jej nie ma. W przekazie rodziny Dong funkcjonuje mnogość broni (krótki kij/pałka, średni kij – taki do splotu, dwie pałki). U nas tego nie ma.

Widziałem kiedyś Taiji rodziny Dong. W Europie jest dość powszechne w Rosji, Francji i Niemczech. Miałem okazję brać udział w kilku takich lekcjach. Na koniec prowadząca uległa moim prośbom i pokazała mi kawałek formy z dwoma pałkami. Szkoda, że nie można się tego uczyć w Polsce. Zwłaszcza żal mi tej szybkiej formy.

A teraz film…

Dong Hu Ling

zbieram na wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024), każda złotówka będzie ważna – bardzo dziękuję

To co oglądamy, to luźna zabawa wynikająca z rutynowych ćwiczeń. Widać tam Peng Liu Ji An, pchające dłonie i coś na kształt otwarcia i nacisku. To, co zwraca uwagę, to fakt że Dong Hu Ling daleko przed siebie wysuwa rękę w celu złapania kontaktu. Jest też często jest mocno pochylony do przodu. O tym pochyleniu jeszcze będzie :)))

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz

%d