Mów mi wuju…

images
okładka książki

To słynny cytat z Potopu. Tam imć Zagłoba wmówił niezbyt lotnemu Kowalskiemu (temu od pani Kowalskiej), że jest mu wujem. W tym wypadku jest nieco inaczej. Otóż to ja wmawiam sobie, że niejaki Henryk Operacz jest moim wujem. Po prawdzie, jeśli ktoś nosi to nazwisko, to musi być ze mną w jakiś sposób spokrewniony (cała rodzina wywodzi się z wielkopolski, z okolic Kutna), ale znaleźć wspólnych protoplastów obecnie, byłoby już ciężko.
Kim jest Henryk Operacz? To uznany w Polsce lekarz, doktór nauk medycznych, prowadzący w Opolu gabinet medycyny chińskiej i tybetańskiej. A piszę o tym, ponieważ kupiłem sobie książkę jego autorstwa.

image_3
moksa

W żadnym stopniu nie zajmuję się medycyną chińską, choć chciałbym. Marzy mi się, by w pewnym stopniu poznać kilka sztuczek, które pozwoliłyby mi, np. wpłynąć na zbyt wysokie ciśnienie czy rozluźnić się. Pamiętam taką scenę z filmu z S.Segalem, kiedy po 10 latach śpiączki doprowadza się do pełnej sprawności przy pomocy medytacji ponakłuwany igłami niczym laleczka woodoo Lecha przed meczem z Legią.

Oczywiście w tej książce nie ma nic takiego. To nie są metody działające w mgnieniu oka. Ale może kiedyś jak znajdę czas zacznę się uczyć i wtedy ta książka będzie pomocna? Na razie czytam ją niczym powieść Sci-Fi. Tylko dużo jest bohaterów i mało się dzieje.

Nie mniej polecam książkę każdemu, kto chciałby zajmować się akupunkturą. Ponoć jest to uznany w Polsce podręcznik (w latach 90-tych wydana została druga część pod tytułem „Leczenie akupunkturą”)

Henryk Operacz

Mam tez nieśmiałą nadzieję, że spotkam kiedyś pana Henryka, który popatrzy na mnie łagodnym wzrokiem i powie „Wiesz co… jest taki jeden punkt, który pozwoli Ci zrozumieć kobiety, tylko pamiętaj, wiedza musi zostać w rodzinie”. I to by była magia… :).

PS. Jeśli już się chwalę rodziną. Roman Operacz (mój ojciec tytułował go wujkiem, aczkolwiek ja nie poznałem go osobiście). Pilot myśliwców, pierwszy Polak, który przekroczył prędkość dźwięku na samolocie MiG-19 w locie nurkowym.

31
Roman Operacz – wspólne nazwisko trochę mi pomogło w czasach, kiedy pracowałem dla wojska.

BTW. Zdjęcia pana Henryka nigdzie nie znalazłem.

KO

Autor niniejszego bloga. Może nie jestem mistrzem, ale piszę o tym co robię i co mnie fascynuje. Jestem fanatykiem spędzania czasu na ćwiczeniach różnych ciekawych systemów treningowych. Ćwiczę Tai Chi, Qi Gong, Chuo Jiao Fanzi, łuk, bicz, rzucanie nożem i w zasadzie co się da... Jeśli chcesz ze mną poćwiczyć daj znać...

0 komentarzy do “Mów mi wuju…

 • 05/11/2015 o 17:19
  Permalink

  Może zadzwoń i poproś i miksturę chroniącą przed grotami i kulami 😉 Bardziej zazdroszczę Ci wujka Romka 🙂

  Odpowiedz
   • 06/11/2015 o 11:04
    Permalink

    Możesz tę historię wykorzystać tworząc sznyt swojej szkoły taiji. Na baishi, po pokłonach [i po wręczeniu koperty:] będziesz wymawiał przez włączone radio „było dobrze” a świeżo upieczony rumen tudi będzie odpowiadał „zrozumiałem” 😉

    Odpowiedz
 • 06/11/2015 o 01:15
  Permalink

  KO, idąc w ślady swego przodka, zapisze się w historii jako ten, który przekroczył prędkość światła… podczas swobodnego wykonania formy taiji 108 ruchów. 😉

  Odpowiedz
  • 06/11/2015 o 10:17
   Permalink

   a wiesz, że wraz ze zbliżaniem się do prędkości światła masa rośnie do nieskończoność a co za tym idzie ilość energii Qi potrzebne do wykonywania formy może przekroczyć wartość krytyczną.

   Nie chciałbym doprowadzić do zagłady wszechświata…

   Odpowiedz
 • 06/11/2015 o 09:45
  Permalink

  tematy lotnicze w przededniu zmian sa jawna prowokacja

  Odpowiedz
  • 06/11/2015 o 10:18
   Permalink

   a to już nie jest po zmianach? bo się gubię w tym wszystkim

   Odpowiedz
 • 06/11/2015 o 10:31
  Permalink

  caly czas mam ciarki jak cwicze chikung i robie przemiany tych pierwiastkow, strach to czy już ta legendarna energia

  Odpowiedz
   • 06/11/2015 o 11:37
    Permalink

    i nie oglądaj się w czasie Qi Gongu za młodymi adeptkami…

    Odpowiedz
 • 06/11/2015 o 11:47
  Permalink

  czyli jednak po chikungu potencja wzrasta, pozytywny aspekt

  Odpowiedz
 • 06/11/2015 o 17:20
  Permalink

  czy takie poszukiwanie korzeni sluzy również właściwemu zakorzenieniu?

  Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz

%d bloggers like this: