Mongolskie zapasy – 1913

Dziś będzie krótko, bo i strzępić klawiatury nie ma po co. Poniżej krótki, fajny film dokumentalny. Nagranie pochodzi z 1913 roku.

ptak Garuda

Początkowo myślałem, że film jest opisany po rosyjsku. Zapomniałem, że cyrylica obowiązuje nie tylko w Rosji i niektórych krajach postsowieckich. Wujek gógiel stwierdził, że to język mongolski. Autotłumacz nie wniósł nic nowego. Wiem, że korzystanie z niego bywa niebezpieczne, ale on się naprawdę ostatnio poprawia. Tytuł filmu brzmi: „Mongolskie zapasy ludowe -1913”. Opis zawiera także tylko te informacje.

ptak Garuda

Na filmie widzimy kilku ludzi, którzy pokazują krótkie walki zapaśnicze. Takie zabawy nad brzegiem rzeki. Jeden z nich (zapewne zwycięzca) tańczy taniec ptaka Garuda, Zwraca uwagę postawa tego łysego zapaśnika. Walczą uczciwie, nie potrzebują sędziów. W pewnej chwili pojawia się też jakiś dzieciak, Potem się ubierają, i w ramach wątku „erotycznego” widać kilka końskich zadów.

Naprawdę fajne! Wysoki brzeg rzeki, krowy w wodzie i góry na daleeekim horyzoncie. Kilka osób  postanowiło w przerwie w pracy trochę się zabawić. Pewnie zrobili to na prośbę operatora, ale i tak wygląda to bardzo autentycznie.

Jest w tym duch.

Podobało się?

BTW Kiedyś już pisałem o mongolskich zapasach – zapraszam do przeczytania.

PS

Zainteresowałem się nazwiskiem, które pojawia się na końcu filmu. Otóż Stéphane Passet (a dokładnie Stéphane François Marie), to żyjąca na w latach 1875-1941 amatorka fotografii. Na początku XX wieku odbyła wyprawę po Azji, której efektem była masa wspaniałych zdjęć. Niektóre z nich można zobaczyć w internecie. Zapraszam poszukajcie sobie.

kolorowe fotografie

Zdjęcia są kolorowe, ale nie wyglądają na kolorowane. Tylko, że ja byłem pewien, że w tych latach, kolorowa fotografia jeszcze nie istniała, Tak mnie to nurtowało, że znów sięgnełem do netu. Okazało się, że pierwsze fotografie kolorowe powstały już w 1908 roku. Wygląda na to, że pani Passet nie tylko była podróżnikiem, ale i pionierem techniki, a ja znów się czegoś nauczyłem.

mogolski strzelec w pozycji bojowej
jak Tam Tam miała być powódź, też postawiłem domek wyżej
mongolskie więzienie
tartak w Mandżurii
na koniec Japonia… też ładne

KO

Autor niniejszego bloga. Może nie jestem mistrzem, ale piszę o tym co robię i co mnie fascynuje. Jestem fanatykiem spędzania czasu na ćwiczeniach różnych ciekawych systemów treningowych. Ćwiczę Tai Chi, Qi Gong, Chuo Jiao Fanzi, łuk, bicz, rzucanie nożem i w zasadzie co się da... Jeśli chcesz ze mną poćwiczyć daj znać...

7 komentarzy do “Mongolskie zapasy – 1913

 • 19/01/2018 o 10:24
  Permalink

  Za bary, za pasy, za ręce, za nogi – lubię wszystko „chwytające” 😉

  Odpowiedz
  • 19/01/2018 o 10:38
   Permalink

   Popatrz, popatrz… a bokserskie Tai Chi ćwiczysz 😉

   a propos sportów „chwytanych”. Ta pani w skrzyni została skazana na śmierć głodową za cudzołóstwo.

   Odpowiedz
   • 26/01/2018 o 09:08
    Permalink

    Tai chi w gruncis rzeczy jest systemem średniego i bliskiego kontaktu – więc daleko nie odbiegam ;). Zresztą ćwiczę jeszcze innd klimaty 🙂

    Odpowiedz
 • 19/01/2018 o 12:34
  Permalink

  szkoda ze pod Grunwaldem jej nie bylo bo Krzyzacy przeciez znali tajczi oczywiscie w swoistej wersji

  Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz

%d bloggers like this: