I część formy z Fa Jin w wykonaniu mistrza Yang Jwing Minga

Fa jin tai chi mistrz Yang Jwing Ming w czasie wykładu
mistrz Yang Jwing Ming w czasie wykładu

Na Jutubie znalazłem film. To krótki 35-cio sekundowy klip przedstawiający mistrza Yang Jwing Minga wykonującego pierwszą część formy z Fa Jin.

Fa Jin (nieprawidłowo wymawiane jako fa dzing), to po prostu manifestacja siły. Metoda treningowa krytykowana przez część praktyków. Ja ich opinię mam … ogólnie nie poważam ich. Jeśli w tym przekazie mistrz twierdzi, że tak należy ćwiczyć, to należy. Jeśli w innym przekazie inny mistrz twierdzi, że to zła metoda, to u niego nie powinno się jej stosować. Ale jeśli ktoś twierdzi, że my nie powinniśmy tego ćwiczyć, bo on robi to inaczej… well, mogę tylko powiedzieć, żeby lepiej patrzył na własne buty.

Teraz napiszę coś swojego. Zaznaczam, bo nie wiem czy ta moja interpretacja jest prawidłowa. Osoba początkująca ćwicząca tą metodą ustawia sobie prosty schemat wykonywania formy. Forma zawiera wtedy kilka prostych uderzeń w ściśle ustalonych miejscach. Ale potem kiedy załapiemy zasadę, kiedy manifestacja siły nie będzie przeszkadzała w wykonywaniu formy, a siła będzie szła z podłoża, od nóg aż do dłoni (lub innego miejsca którym chcemy manifestować), można ją (tę manifestację) wcisnąć wszędzie. I to różnie, możemy zrobić formę z nastawieniem na kopnięcia lub na uderzenia, na długi dystans, albo, dla odmiany, na krótki. Możemy też zmieniać dowolnie tempo wykonywania formy.

A teraz zobaczcie film…

fa jin Tai Chi

Zazwyczaj komentuję filmy, ale co tu komentować. Idę na balkon płakać nad moim Fa Jin. Ponoć w nocy, niczym Jalemos, ma się do tego jeszcze dołączyć niebo.  Znaczy się rano rześko będzie.

Ps. tfu, jedno muszę powiedzieć (to już chyba choroba). Do Jiuzhizi – 28 sekunda, spójrz na barki. Czy ja dobrze widzę kurczaczka, czy to moje chciejstwo i chora wyobraźnia

KO

Autor niniejszego bloga. Może nie jestem mistrzem, ale piszę o tym co robię i co mnie fascynuje. Jestem fanatykiem spędzania czasu na ćwiczeniach różnych ciekawych systemów treningowych. Ćwiczę Tai Chi, Qi Gong, Chuo Jiao Fanzi, łuk, bicz, rzucanie nożem i w zasadzie co się da... Jeśli chcesz ze mną poćwiczyć daj znać...

0 komentarzy do “I część formy z Fa Jin w wykonaniu mistrza Yang Jwing Minga

 • 22/05/2015 o 09:40
  Permalink

  Tak, to wygląda jak „kurczak” – skojarzenie od razu się nasuwa.

  Co do fajin, to wykonuje pięknie. Jedyne, do czego mam zastrzeżenie, to olbrzymie przerwy pomiędzy blokiem (no, nazwijmy to tak) a uderzeniem. Długo się zbiera do tej eksplozji, co nie jestem pewien, czy kształtuje dobry nawyk. Sama siła – ekstra.

  Odpowiedz
  • 22/05/2015 o 10:01
   Permalink

   To jest to wyczekiwanie na najlepszy moment do wykonania strzału. Zawsze mi się to kojarzyło z czymś, co czytałem o Kuydo.Czyli strzał powinien nastąpić w najlepszym do tego momencie nie za szybko bo siła jest jeszcze nie wystarczająco zakumulowana i nie za późno bo jest „przeciągnięta” – to ta medytacyjna strona walenia w ryło 😉 .

   Ale faktycznie może prowadzić to do nonszalancji… jako metoda nie jest ona pozbawiona wad. Jeśli ktoś jest w pełni świadom czemu służy, to nie ma niebezpieczeństwa

   Do wyrabiania sobie odruchów akcja/reakcja służy forma podwójna…

   …a poza tym, to chyba jakaś demonstracja była – powinno więc wyglądać ładnie

   Odpowiedz
  • 23/05/2015 o 23:02
   Permalink

   Zawsze rozbrajałeś mnie zwięzłością swoich osądów, ale tym razem… przegiełeś…

   Odpowiedz
   • 24/05/2015 o 10:11
    Permalink

    Ale to było nie negatywne hmmmm tylko pozytywne 🙂

    Odpowiedz
    • 24/05/2015 o 12:36
     Permalink

     Jeśli tak, to powinieneś napisać „mmm” lub 嗯..
     Teraz za późno . KO już wsiadł na motor i jedzie na południe 🙂

     Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz

%d bloggers like this: