Życie przypomina wędrówkę w ciemnościach

Gdy nie możemy dojrzeć otaczającego nas niebezpieczeństwa – czujemy zagrożenie, niepewni siebie, nie umiemy przewidzieć naszej przyszłości. W ciemności często tracimy orientację, pojawia się lęk, że zgubiliśmy się, co z nami będzie i już nie potrafimy odnaleźć ścieżki wiodącej do celu.

Błądząc w ciemnościach, niespodziewanie możemy znaleźć się w kręgu światła stworzonego przez kogoś, kto już posiadł umiejętność rozpalania ognia. W jego blasku możemy ujrzeć siebie nawzajem i w większym stopniu zrozumieć nasze otoczenie. Rozpoznając środowisko podążamy za tą mądrą, oświeconą osobą, wkrótce i my uczymy się jak rozniecić nasz własny ogień. Każdy z nas ma możliwość użycia zapałek. A jednak, to nie jest takie proste. By zdobyć choć jedną zapałkę, musimy przezwyciężyć samych siebie. Za każdym razem, kiedy pokonujemy nasze lenistwo, realizujemy złożone sobie obietnice – wówczas nagrodą jest zapałka, która daje nam nadzieję na nowe źródło światła.

mistrz Yang autor tekstu

Jednak w ciemnościach wiatr uderza z wielką siłą, jest zimno. Pojedyncza zapałka ma nikłą szansę, aby przetrwać i oświetlić nasze otoczenie. Nawet jeżeli płonie, to nie trwa to długo. Powinniśmy zdobyć wiele zapałek, by móc lepiej widzieć. A i to nie wystarczy. Aby utrzymać silny płomień musimy znaleźć drewno. Za każdym razem, kiedy spotkamy szczerego przyjaciela, to tak jakbyśmy otrzymali kawałek drewna do naszego ogniska. Im więcej ich znajdziemy, tym mamy większą szansę na wzniecenie dobrego ognia.

Sporo ludzi z powodu braku pewności siebie, odwagi, bądź braku silnej woli by pokonywać własne słabości, nie stara się zdobyć zapałek.

Oni szukają kogoś, kto już posiada swój ogień, kto zapewni im życie w cieple i pomoże widzieć. Ci ludzie potrzebują kogoś, kto by ich prowadził krok po kroku. Pozbawieni przewodnika będą kontynuować życie w lęku, zaplątani, nieufni. Wielu ludzi, nie będąc w stanie napotkać takiej osoby, która przeprowadzi ich przez życie, pozostaje zagubionymi, na zawsze. Niektórzy ludzie odbierają sobie życie, aby uniknąć wyzwań, jakie niesie przyszłość.

Sporadycznie zdarza się, że osoby, które odniosły sukces budując własne ognisko z czasem stają się egoistami, przestają dzielić się z innymi ludźmi. Inni potrafią rozdawać swoje światło, pomimo że muszą niańczyć wszystkie podążające za nimi osoby. Niewątpliwie wiele oświeconych ludzi wykorzysta okazje do nadużycia swoich przywódczych talentów i stanie się tak zwanymi „duchowymi przywódcami”. Oni ugrzęźli w emocjonalnym błocie i kontynuują zmaganie się w wielkich ciemnościach, pomimo że kiedyś już rozpalili ogień, aby móc widzieć. Są również tacy, którzy zamiast kontynuować poszukiwania celu i znaczenia przyszłości, pozostaną na stałe w tym samym miejscu, gdzie kiedyś z powodzeniem rozpalili swój ogień. Oni zostali uwięzieni, wpadli w emocjonalną pułapkę sławy, dumy, bogactwa, siły i będą w niej tkwili aż do końca swojego życia.

Niewielu weźmie swój ogień, poniesie go ze sobą i wytrwa w poszukiwaniu ścieżki, która poprowadzi ich do wygranej. Niektórzy z nich wielkodusznie zostawiają płomyki własnego ognia wzdłuż przebytej drogi, aby przyświecały w ciemnościach podążającym za nimi ludziom. Jednakże ten rodzaj świetlanego prowadzenia jest wyjątkową rzadkością. Jeżeli nikt nie zadba i nie dołoży więcej drewna do pozostawionego ognia, to płomienie znikną i znów przejście zostanie zagubione.

poszukiwanie mistrza


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


Czy zgubiłeś drogę swego życia? Jesteś może zdezorientowany, przestraszony i zniechęcony? Czy masz odwagę przyjąć wyzwanie, jakie stawia życie, chociaż tkwisz w ciemnościach i nie potrafisz niczego dojrzeć? Czy będziesz uczył się jak przezwyciężyć samego siebie, by w ten sposób móc zdobyć zapałkę? Ta zapałka da Tobie światło skierowane ku przyszłości. Czy masz odwagę, by budować relacje z innymi ludźmi? Oni powiedzą Tobie, gdzie możesz znaleźć drewno. Wzmacniaj swoją wolę. Ustal cel, do którego zmierzasz. Zawieraj przyjaźnie z ludźmi. Wówczas, gdy będziesz niósł swój ogień podążając ścieżką życia, będziesz miał mnóstwo drewna, aby móc rozświetlić własną drogę. Nie pozwól, aby twój ogień obumarł. Gdy wygaśnie, będziesz znów musiał zaczynać od początku.

tekst autorstwa mistrza Yang Jwing Ming
Tłumaczenie Agata Sawicka

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz