Migawki z seminarium

W zeszłym tygodniu odbyło się w Akademii Yi Quan seminarium z Qi Gong Naturalnego. Zwanego inaczej Zhan Zhuang Qi gong (także: Jianshenzhuang, Tai Chi XXI wieku). Fajna rzecz. Nie załapałem się, cóż nie da rady być wszędzie.

Zhan zhuang Qi gong

Pojawił się w sieci film zawierający krótki wyciąg z teorii prezentowanej przez prowadzącego (Andrzeja Kalisza). Powinien być ciekawy, zarówno dla tych, co ćwiczą jak i dla tych którzy chcieliby wiedzieć czym to się je.

Zhan zhuang Qi gong

Polecam, jak będzie następna okazja to spróbujcie.

cytat za stroną Akademii Yi Quan

Yiquan Yangshenggong – te ćwiczenia kultywowania zdrowia, nazywane również Zhan Zhuang Qigong (także: Jianshenzhuang, Naturalny Qigong, Tai Chi XXI wieku). Rozwinięte przez twórcę Yiquan – mistrza Wang Xiangzhai (1885-1963) zdobywają sobie coraz większą popularność na całym świecie, a w Chinach wykorzystywane są m.in. jako forma uzupełniającej terapii w niektórych szpitalach i sanatoriach.

Wang Yufang – wybitna mistrzyni Yiquan Yangshengzhuang

Bazę metody stanowią względnie statyczne pozycje oraz stosunkowo proste ruchy wykonywane powoli. Nacisk kładzie się na wykorzystanie pracy wyobraźni podczas ćwiczeń, zachowanie jedności pomiędzy świadomością i ruchem. Dzięki temu łatwo jest w krótkim czasie zrozumieć i opanować podstawowe zasady harmonii całościowego ruchu. By następnie móc te zasady wyrażać w ruchach coraz bardziej złożonych i coraz bardziej zmiennych, przechodząc stopniowo do swobodnej ekspresji, nazywanej Tańcem Zdrowia.

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz