Qifit Festiwal
Święto środowiska Tai Chi i dziedzin pokrewnych


08-09.10.2022 Warszawa
Więcej danych już niedługo

Nowa grupa na trening Tai Chi
Warszawa Powiśle


Zapisy na październik

Wrześniowe spotkania z Qi Gongiem

Uwaga!!! komunikat pogodowy!!!

(14,21,28.09) środę 10:30-12:00

Tai Chi w USA – lata 60-te

sophia_delza-taichi_longevity-2
Sophia Delza – uczy Tai Chi w siedzibie ONZ lata 60

Zaczęło się od odnalezienia jednej starej fotografii. Oczywiście w internecie, bo przecież nie na targu na Wolumenie. Na zdjęciu kobieta ćwicząca Taiji, a w tle kilku gostków wyraźnie oderwanych od biurka.
Teraz jest moda na takie corpościemy, na zaprzęganie wschodniej filozofii i sztuki walki w kierat codzienności. W rezultacie zamiast czegoś, co może być odskocznią od codziennej orki dla chwały prezesa, uzyskujemy narzędzie jeszcze większego zniewolenia. Dochodzi do tego, że pracownicy dużych korporacji rozliczani są ze swoich zajęć pozapracowych (czemu między innymi służyć mają różne karty fitcośtam). W tym że np. handlowcy (i innej maści wciskacze) mile widziani są na różnych combatach, bo to wzmaga poziom agresji i testosteronu, a to znów przekłada się na wyniki sprzedaży. Kadra wyższego szczebla jest mile widziana na zajęciach spokojniejszych, wyciszających, bo ponoć na zimno łatwiej jest udupić kontrahenta, bądź zarządzać mięsem armatnim. Wszystko ku chwale boga zysku i bogini rynku.

Ale dość jojczenia, świata nie zmienię, mogę co najwyżej zmienić sobie skarpetki.

Do brzegu zatem. Nieco historii.

sophia-delza-spanish
autorka tego zamieszania… taka hiszpańsku tu

Sophia Delza Glassgold to amerykańska tancerka urodzona w 1903 na Brooklinie w rodzinie żydowskich emigrantów. Uprawiała coś, co w jej czasach nazywane było tańcem nowoczesnym.  W 1948 roku (a wiec w wieku dla tancerek już emerytalnym), pani Delza towarzyszyła swojemu mężowi (A. Cook Glassgold),  w podróży do Szanghaju. Pan Glassgold pracował w American Jewish Joint Distribution Committe, koordynował pomoc powojenną dla żydowskich uchodźców z szanghajskiego gettaPodczas gdy pan Glassgold zajmował się działalnością charytatywną,  jego żona pracowała jako instruktor tańca (była pierwszą amerykańską nauczycielką tańca nowoczesnego w Chinach). W tym okresie, studiowała również chiński teatr i sztukę tańca teatralnego. Oprócz tego Sopia Delza studiowała Tai Chi Chuan styl Wu i to nie u byle kogo tylko u samego Ma Yueh Lianga.

mistrz Ma Yueh Liang
MaTurnBodyObliqueBrushKneeM
Ma Yueh Liang – omiatanie kolana

O mistrzu Ma już pisałem. Nie wiem jak długo praktykowała u mistrza Ma ale rozpoznaję tą formę. Przekaz wedle rodziny Ma jest w Polsce obecny (choć bardzo mało osób go uprawia) i ja miałem kiedyś okazje. Jeszcze niedawno wakacyjne obozy tego przekazu odbywały się w Kazimierzu na Wisłą.

Tai Chi
fragment z artykułu o Tai Chi

Formę rozpoznaje ale widzę też różnice – może pod koniec lat czterdziestych mistrz Ma tak właśnie uczył. A może tylko tak się dało wykorzystać taneczne predyspozycje pani Delzy. Być może to co widać zostało jakoś „przetrawione” tanecznymi doświadczeniami wykonawczyni.

books
fragment artykułu w prasie

Pobyt w Chinach to nie był koniec zainteresowanie Tai Chi u naszej bohaterki. W latach sześćdziesiątych pojawiła się pierwsza w Stanach książka o Tai Chi. Nosiła ona tytuł :”T’ai Chi Ch’uan: Body and Mind in Harmony” i była sygnowana nazwiskiem Sofii Delzy. W tym czasie prowadziła też zajęcia Tai Chi, między innymi dla młodych aktorów. Zmarła w dobry zdrowiu mając 92 lata.

5347732752_6b3641ac41_z
propagowała Tai Chi i chiński taniec

Mam wrażenie, że nie traktowała Tai Chi jako sztuki walki, a bardziej jako jeszcze jedną odmianę ruchu scenicznego. Możliwości wyrażania się. Ponoć dla dobrego tancerza ważne jest zjednoczenie ciała z umysłem. Tak jak dla dobrego praktyka Tai Chi. Tylko cel mamy nieco inny. W sumie to nic z tak wczesnego pojawienia się Tai Chi w Stanach nie wyszło. Trzeba było czekać do lat 70-tych aż dzieci kwiaty zainteresowały się filozofią dalekiego wschodu i erą wodnika, ale i to, choć utrwaliło zainteresowanie Tai Chi to utrwaliło na stałe jego new age’owską wizję .

Zachował się nawet jeden film z udziałem pani Delzy.

<p>

0 Komentarzy : “Tai Chi w USA – lata 60-te” Ależ dyskusja!!!

 1. Super filmik, została miękkość i rozluźnienie w wykonywaniu Tai Chi. Bardzo mi się podobało.

  1. Nie jest źle… Podobało mi się, że zrobiła ta formę w jakimś pokoju, nie gwiazdorzyła że musi mieć salę i specjalne buty

 2. To żeś znalazł.. Słuchaj idziemy z tym do politbiura KPCh, poodziału DS Taijiquan i mówimy: -panowie, to nie Chińczycy spier…lili bojowe taiji rozpuszczając je na zupę landrynkową.. [podnoszą znużone spojrzenia] – to Żydzi. Możemy to udowodnić. Co oferujecie w zamian?

  😉

   1. Ale tej oryginalnej, najstarszej, przekazywanej z pokolenia na pokolenie przez potomków Żydów kajfeńskich od czasów Song 😉

    1. Nie wersji ćwiczonej zgodnie z zasadą …nie będziesz miał innych nauczycieli krav magi przedemną … 😉

     1. Prawie mnie przekonałeś,ale ciągle w mojej świadomości tkwi jeden z wymogów egzaminacyjnych czyli obrzezanie 😉

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz

%d bloggers like this: