Akademia On-line
Guangfu - miasto Tai Chi,
treningowa podróż życia


Wykład i praktyka

Nowa nabór na trening Tai Chi
Warszawa Powiśle


kameralna grupa

Skaryszewskie spotkania
z Qi Gongiem


(Działamy dalej!!!) w każdą środę 10:30-12:00

Symbol Tai Chi strona Yang

Człowiek, który wrzucił niedawno do netu filmik o coilingu (relacja z seminarium z mistrzem z Wrocławia 2006) upublicznił nowy filmik z tego okresu. Tym razem jest to symbol Taiji strona Yang. Też fajny materiał.

Symbol Tai Chi

 

Pamiętam, że wtedy po raz pierwszy spróbowałem tego ćwiczenia w poruszaniu, zresztą chyba nie tylko ja. To doskonale widać na filmiku :). W pewnej chwili widać jak ćwiczymy, tj. próbujemy jakoś to chodzenie ogarnąć. Widać tam i mnie… no cóż. Master powiedział wtedy : „Dobra, dobra… najpierw nauczcie się chodzić”. Nie wiem dlaczego autor klipu nie wyciął tego fragmentu.

Symbol Tai ChiNie będę się tego wstydził, wszak jeśli widzę u siebie błędy, to można mniemać, że jakoś się poprawiłem od tego czasu. Bardzo pomogło mi ćwiczenie kuli Taiji. To poruszanie się z kuli fajnie przekłada się na inne techniki.

Ale wróćmy do filmu. Zwróćcie uwagę na pierwszą minutę filmu. Mistrz prezentuje tam ćwiczenie symbolu Taiji ze zmianami płaszczyzn oraz z przejściem od dużego symbolu do małego.

Szczerze – konia z rzędem temu, kto tak podchodzi do trenowania symbolu. Zazwyczaj ludzie rzucają się od razu do treningu z partnerem. A tu proszę… ile fajnych rzeczy może z takiego treningu wyniknąć. Co ważne, kiedy ćwiczycie sami, to partner Wam nie przeszkadza. Można dążyć do doskonałości kształtu symbolu, a potem ćwiczyć z partnerem tak, jakby go nie było. Jeśli symbol jest idealny, to bez problemu dostosuje się do ruchu partnera.

Jest tam taki moment, który bardzo mi się podoba. Wtedy go nie rozumiałem, kłóciło to się z moim pojmowaniem pracy nóg. To ten moment, w którym mistrz pokazuje pracę kolan. Zresztą do tej pory nie mogę tego czegoś w nogach osiągnąć, zupełnie jakbym się kończył na biodrach. Nie umiem tego ruchu puścić dalej. Pewnie jednak za krótko ćwiczyłem.

Szkoda, że temat nie został dalej pociągnięty…

Z podobną praktyką symbolu Taiji spotkałem się też u innego źródła, ale o tym innym razem.

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz

%d bloggers like this:
test