Symbol Tai Chi strona Yang

Człowiek, który wrzucił niedawno do netu filmik o coilingu (relacja z seminarium z mistrzem z Wrocławia 2006) upublicznił nowy filmik z tego okresu. Tym razem jest to symbol Taiji strona Yang. Też fajny materiał.

Symbol Tai Chi

Symbol Tai Chi stylu Yang

Pamiętam, że wtedy po raz pierwszy spróbowałem tego ćwiczenia w poruszaniu, zresztą chyba nie tylko ja. To doskonale widać na filmiku :). W pewnej chwili widać jak ćwiczymy, tj. próbujemy jakoś to chodzenie ogarnąć. Widać tam i mnie… no cóż. Master powiedział wtedy : „Dobra, dobra… najpierw nauczcie się chodzić”. Nie wiem dlaczego autor klipu nie wyciął tego fragmentu.

Symbol Tai Chi

Nie będę się tego wstydził, wszak jeśli widzę u siebie błędy, to można mniemać, że jakoś się poprawiłem od tego czasu. Bardzo pomogło mi ćwiczenie kuli Taiji. To poruszanie się z kuli fajnie przekłada się na inne techniki.

Ale wróćmy do filmu. Zwróćcie uwagę na pierwszą minutę filmu. Mistrz prezentuje tam ćwiczenie symbolu Taiji ze zmianami płaszczyzn oraz z przejściem od dużego symbolu do małego.

Szczerze – konia z rzędem temu, kto tak podchodzi do trenowania symbolu. Zazwyczaj ludzie rzucają się od razu do treningu z partnerem. A tu proszę… ile fajnych rzeczy może z takiego treningu wyniknąć. Co ważne, kiedy ćwiczycie sami, to partner Wam nie przeszkadza. Można dążyć do doskonałości kształtu symbolu, a potem ćwiczyć z partnerem tak, jakby go nie było. Jeśli symbol jest idealny, to bez problemu dostosuje się do ruchu partnera.


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


Jest tam taki moment, który bardzo mi się podoba. Wtedy go nie rozumiałem, kłóciło to się z moim pojmowaniem pracy nóg. To ten moment, w którym mistrz pokazuje pracę kolan. Zresztą do tej pory nie mogę tego czegoś w nogach osiągnąć, zupełnie jakbym się kończył na biodrach. Nie umiem tego ruchu puścić dalej. Pewnie jednak za krótko ćwiczyłem.

Szkoda, że temat nie został dalej pociągnięty…

Z podobną praktyką symbolu Taiji spotkałem się też u innego źródła, ale o tym innym razem.

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz