Qifit Festiwal
Święto środowiska Tai Chi i dziedzin pokrewnych


08-09.10.2022 Warszawa
Więcej danych już niedługo

Nowa grupa na trening Tai Chi
Warszawa Powiśle


Zapisy na październik

Wrześniowe spotkania z Qi Gongiem

Uwaga!!! komunikat pogodowy!!!

(14,21,28.09) środę 10:30-12:00

Yang Zhen Duo

W tym blogu to będzie pierwszy raz, kiedy piszę o takiej sytuacji. Chciałoby się powiedzieć, że ostatni, ale życie rządzi się swoimi prawami. Zmarł bowiem mistrz Yang Zhen Duo. Nie będę pisał, że wielki, choć jak czytałem – tak go czasami tytułowano. Nie lubię tego przydomka, bo „wielki” sugeruje, że inny jest mały. A dla mnie mistrz, to mistrz i już. Dla każdego to właśnie jego mistrz jest największy. Dość jednak moich dywagacji. Postaram się teraz zawrzeć tylko suche fakty, znalezione w Internecie. Bez moich komentarzy.

Yang Zhen Duo urodził się w Pekinie w 1926 jak trzeci syn Yang Cheng Fu i prawnuk Yang Lu Chana (twórcy stylu Yang). Według biografii do nauki Tai Chi przystąpił w wieku sześciu lat. Czyli pod okiem ojca przećwiczył cztery lata. Następnie kontynuował naukę pod okiem swoich starszych braci Yang Zhen Minga i Yang Zhen Ji. No dobra, coś skomentuję: w oficjalnej notce nie użyto słów „pod okiem” a „z”. Myślę jednak, że gdyby jego bracia byli aż tak dobrzy, to głównym asystentem Yang Cheng Fu nie byłby Chen Mang Ching, tylko ktoś z rodziny. Pewnie któryś z zaawansowanych uczniów mistrza co nieco pomagał.

Zdjęcie rodzinne

Myślę, że powyższe zdjęcie jest wykonane przed rokiem 1928, ponieważ brakuje na nim czwartego syna mistrza – Yang Cheng Fu. Gdyby podobne zdjęcie było zrobione w Europie, to mógłbym zaryzykować stwierdzenie, że dwóch starszych synów ojciec uważa już za wystarczająco dorosłych (dlatego stoją po jego lewej stronie), a trzeci najmłodszy, to jeszcze taka zabaweczka mamusi ;).

Wracając do mistrza. Na oficjalnej stronie rodziny Yang napisano: „Jak jego ojciec – pilny, cierpliwy i skromny. Posiadał też doskonałe umiejętności w sztukach walki. Cieszy się głębokim podziwem i szacunkiem entuzjastów Tai Chi Chuan na całym świecie. Yang Zhen Duo kontynuował aspiracje swoich przodków, poświęcił swoje życie na rozpowszechnianie i popularyzację stylu. Promował Tai Chi Chuan rodziny Yang, aby zacieśnić więzi przyjaźni między obywatelami Chin i resztą świata”.

Mistrz już za swoich dorosłych czasów zamieszkał w prowincji Shanxi. W 1949 roku jego starszy brat „wyjeżdża” do Hongkongu, a on sam niewiele później (piszą, że od 1960 roku) skupia się nad krzewieniem Tai Chi w swojej prowincji.

I teraz w biografii pojawia się lista osiągnięć. To, że był wiceprezesem, prezesem, honorowym prezesem największej w Chinach organizacji zrzeszających ćwiczące (ponad 30 tys. członków). W październiku 1998 roku Yang Zhen Duo założył Międzynarodowe Stowarzyszenie Yang Style Tai Chi Chuan pełniąc funkcję jego przewodniczącego. Pod jego kierownictwem stowarzyszenie rozrosło się do 28 ośrodków w 12 krajach.

Wcześniej, bo w 1996 roku, Chińska Akademia Wushu uznała Yang Zhen Duo za jednego ze 100 najlepszych mistrzów Wushu w Chinach. W dość specyficzny sposób honorowali go Amerykanie: honorowy obywatel San Antonio (Teksas), Złoty klucz do miasta Troy (Michigan).

Yang Zhen Duo pojawiał się na okładkach magazynu Tai Chi i innych publikacji poświęconych sztuce walki. Jest autorem wielu artykułów i książek na temat nauki Tai Chi Chuan. Jego dorobek dopełniają trzy kompletne zestawy filmów instruktażowych o sztuce. Uznawałem mistrza Yang Jwing Minga za wyjątkowo „płodnego” autora publikacji, ale widzę, że Yang Zhen Duo stworzył ich dużo więcej. Uwaga!!! Zbieżność nazwisk pomiędzy mistrzami zupełnie przypadkowa.

Funkcję przewodniczącego w Międzynarodowym Stowarzyszeniu stylu Yang Tai Chi Chuan pełnił aż do śmierci, ale wycofał się z prowadzenia regularnych zajęć dydaktycznych. Wskazał swojego wnuka – Yang Juna, jako kontynuatora swoich prac.

W lipcu 2009 r. na pierwszym Międzynarodowym Sympozjum Tai Chi Chuan mistrz Yang Zhen Duo ogłosił, że mistrz Yang Jun jest piątym dzierżawcą linii tradycyjnego Tai Chi w stylu Yang (ja bym dodał jeszcze, że rodziny Yang, ale to ja).

Z internetu wyłania się obraz pracowitego człowieka, badacza, odtwórcy, propagatora czyli ogólnie dobrego człowieka. Z opisów na stronach jego uczniów możemy też się dowiedzieć, że miał nieco dwoistą naturę – prywatnie bardzo przyjazny i wyrozumiały, w sprawach nauczania Tai Chi – bardzo wymagający i konsekwentny. Na zdjęciach wiecznie uśmiechnięty. Na twarzy dobrego fachowca, w czasie kiedy praktykuje swoją sztukę/wykonuje zawód, widać spokój, pewność siebie i taki uśmiech-nieuśmiech. I to nieważne, czy u hydraulika, czy u mistrza Tai Chi. Jeśli ktoś chciałby wiedzieć jak to wygląda, to proszę… służę zdjęciem (oczywiście mistrza Tai Chi, bo nie hydraulika).

Sprawdziłem, gdzie można się uczyć tego przekazu, bądź co bądź w prostej linii, choć wielu (przede wszystkim Chenowcy) zarzucają jej uproszczenie i nadmierne wygładzenie. Zupełnie jakby oni nic nie zmieniali. Dobra… Najbliższa szkoła wymieniona na oficjalnej liście znajduje się w Berlinie. Jak zbudują ten szybki pociąg, to maksymalnie dwie godziny i jesteśmy na miejscu, więc jakby ktoś miał ochotę…

Dziewięćdziesiąt cztery lata… Piękny wiek.

Poniżej mistrz Yang Zhen Duo wykonujący formę w 2001 roku.

 

2 Komentarzy : “Yang Zhen Duo” Ależ dyskusja!!!

  1. Dzięki za artykuł. Mistrz Yang Zhenduo był traktowany z lekceważeniem przez niektórych mistrzów, którzy uważają siebie i swój „przekaz” za lepszy sort. Zupełnie nie wiadomo, czym się kierują – chyba pychą -, bo zarówno przekaz jak i prawa do spuścizny klanu YZD miał z pierwszej ręki, a także włożył ogromną pracę w kontynuowanie tej spuścizny i krzewienie jej na całym świecie. Wiem to z pierwszej ręki. Jestem uczennicą Yang Juna, a jego dziadka miałam zaszczyt spotkać osobiście na turnieju w Taiyuan. Należy też dodać, że wśród obecnie żyjącej rodziny Yang jest już wielu kontynuatorów i rosną kolejni (np. dzieci Yang Juna). W Taiyuan mieszka i uczy brat Yang Juna, Yang Bin, u którego w panice pobierałam lekcje przed turniejem. Najstarszy brat YZD, w Chinach zwany Zhenmingiem ( w HK inaczej), był przyrodni, z 1-szej zony. Drugi, Zhenji zm. w 2007 – tu jest o nim: https://discuss.yangfamilytaichi.com/viewtopic.php?t=468 . Zhenguo (to jego brak na zdjęciu) mieszka w Handan i też wykształcił liczne grono nauczycieli stylu. Słowem: kontynentalna rodzina Yang robiła i robi nadal wielką robotę dla rozwoju tajczi w pełnej zgodzie z zasadami stylu. Kiedyś porównałam nagranie formy w wyk. Yang Zhenminga i Yang Zhenduo oraz Zhenji – niczym się nie różnią. U mnie dla śp Mistrza Yang Zhen Duo jest tylko WDZIĘCZNOŚĆ. Nie mamy w Posce centrum YZF, ale ćwiczymy. Zapraszam do Naturalnego Centrum Zdrowia. Pozdrawiam wszystkich tajczmenów i tajczwumenki.

    1. Czekałem na Twój komentarz…

      Lekceważenie jest cechą umysłów małych … a tymi nie należy się przejmować. Jak dla mnie dobrze to dobrze że istnieje taka różnorodność w Tai Chi. Dzięki temu każdy może składać swoją sztukę z różnych cegiełek.

      Mnie osobiście bliższe było to co robił starszy brat mistrza ale to przecież nie znaczy ze kogoś mam nie szanować. Poprostu nie da się ćwiczyć wszystkiego. Fajnie że każdy może wybrać swoją ścieżkę.

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz

%d bloggers like this: