Święto Środka Jesieni

Jedno z ważniejszych i przyjemniejszych chińskich świąt. W zasadzie jestem przeciwnikiem przeflancowywania różnych świąt na nasz grunt, ale tu nie miałbym nic przeciwko. Tylko czy handel zarobiłby na tym tyle co na dniu murarza (wale tynki) lub helouWin(-dows).  Poniższy tekst nie jest mojego autorstwa, znalazłem go na stronie e-chiny.pl. Mam nadzieję, że autor nie ma nic przeciwko.

Autor: Wiesław Pilch

Święto Środka Jesieni (中秋节) ma długą historię. W starożytnych Chinach cesarze przestrzegali obrządku składania ofiar: słońcu na wiosnę i księżycowi- jesienią. Historyczne księgi z dynastii Zhou używały już słowa „Środek Jesieni”. W późniejszych czasach rytuały arystokracji przeniosły się i rozwinęły swój ceremoniał na zwykłych ludzi. W tym dniu właśnie 15 -tego dnia 8-go miesiąca, po zachodzie słońca wszyscy cieszyli pełnym, jasnym księżycem, czcili go i wyrażali swoje myśli i uczucia, tak aby jak najszybciej się ziściły. W czasie trwania dynastii Tang (618-907), został utrwalony zwyczaj obchodzenia Święta Środka Jesieni. Święto stało się jeszcze wspanialsze w czasach dynastii Song (960-1279). W czasach dynastii Ming (1368-1644) i Qing (1644-1911), przekształciło się w główne Chińskie święto.

Legenda o pochodzeniu święta brzmi tak: W odległej przeszłości, świeciło na niebie dziesięć słońc. Wypalały one wszystkie uprawy i przywiodły ludzi do skrajnej nędzy. Bohater o imieniu Hou Yi zdecydował się to zmienić. Wszedł na Górę Kunlun i dobywając z siebie nadludzkich sił, wystrzelił z łuku osiem strzał i zestrzelił osiem słońc. Nakazał również ostatniemu słońcu aby wschodziło i zachodziło zgodnie z czasem. Z tego powodu, był szanowany i kochany przez ludzi. Ponadto mnóstwo ludzi uczciwych i z ideałami przychodziło do niego, aby nauczyć się sztuk walki .

dwa_slonca Święto środka jesieni
Dwa słońca na Tatoine – tak to musiało wyglądać (scena ze Star Wars)

Hou Yi miał piękną i dobrą żonę o imieniu Chang E. Pewnego dnia będąc z przyjaciółmi w drodze do Góry Kunlun, pobiegł do cesarzowej Nieba Wangmu który przechodziła opodal. Cesarzowa dała mu eliksir, który miał spowodować, że wzniósł by się do nieba i natychmiast stał by się istotą niebiańską. Hou Yi jednak nie chciał rozstać się z żoną. Więc dał eliksir Chang E. A Chang E położyła eliksir na toaletce. Wówczas zauważył to Peng Meng.

Święto środka jesieni

Pewnego dnia, kiedy Hou Yi poprowadził swoich uczniów na polowanie, Peng Meng, z mieczem w ręku, rzucił się do wewnętrznej komory i chciał zmusić Chang E, aby oddała mu eliksiru. Świadoma, że nie jest w stanie pokonać Peng Meng, Chang E powzięła szybką decyzję. Odwróciła się, wzięła eliksir i połknął go jednym haustem. Gdy tylko przełknęła eliksir jej ciało oderwało się od ziemi i poleciało w kierunku nieba. Peng Meng uciekł.

Kiedy Hou Yi wrócił do domu w ciemnościach, dowiedział od służek, co zaszło. Aby pokonać żal, Hou Yi spojrzał w nocne niebo i zawołał imię ukochanej żony. Wówczas zaskoczyło go top co zobaczył, Księżyc świecił szczególnie jasno na niebie a przy nim zakołysał się cień, który wyglądał dokładnie tak, jak jego żona. Hou Yi starał się gonić księżyc. Ale jak tak biegł, księżyc cofał się. Gdy On się wycofał, księżyc wrócił. Nie mógł dostać się na księżyc.

Myśląc o swojej żonie dzień i noc, Hou Yi palił kadzidła umieszczony w ogrodzie, ponieważ bardzo kochał Chang E. Zapełniał stały bakaliami i świeżymi owocami dla Chang E. Hou Yi ustanowił ceremoniał oddawania czci Chang E, która została już na zawsze sentymentalnie w pałacu księżyca.

Gdy ludzie usłyszeli o tym, że Chang E zamieniła się w niebiańską istotę, zaczęli palić kadzidła w świetle księżyca i modlili się do Chang E aby dała im szczęście i spokój. Od tej pory rozprzestrzenił się wśród ludzi zwyczaj czczenia księżyca. Bo Święto Księżyca czyli Święto Środka Jesieni to w Chinach wielkie święto kobiet. To w ich rękach leży podtrzymywanie tradycji i pielęgnowanie więzi rodzinnych.


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


chińskie święta

Ludzie w różnych miejscach kultywują swoje zwyczaje, aby pokazać swoją miłość i tęsknotę za lepszym życiem. W dniu Święta Środka Jesieni ludzie korzystają z pełni księżyca i jedzą ciastka księżycowe. W czasie tego Święta rośliny i owoce już są dojrzałe, a pogoda najczęściej jest przyjemna. Wszyscy członkowie rodziny i przyjaciele spotykają się na zewnątrz, stawiają jedzenie na stołach i jedzą, patrząc w niebo rozmawiają o życiu. To piękny moment.

Życzę wszystkim chińskim przyjaciołom, aby w te świąteczne dni radowali się ze swoimi bliskimi. Aby Ich marzenia się spełniały.

Ps (Od KO) – Za dni kilka Święto Środka Jesieni po Polsku

0 komentarzy do “Święto Środka Jesieni”

  1. „W zasadzie jestem przeciwnikiem przeflancowywania różnych świąt na nasz grunt,” – o, to tak jak ja :). Chociaz jezeli nie muszę skladać ofiar zwierzętom, słońcu, księzycowi, czy innym tam…..to zawsze moge sie napić 😉

    Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz