Dłoń ósemka

Niedzielny poranek, Królewskie Łazienki czyli wiadomo co się dzieje. Zbiórka pod Kordegardą w towarzystwie Janka Glińskiego i jego uczniów, oczywiście. Dziś powód był wyjątkowy, bo miała miejsce mała celebracja ósmej rocznicy istnienia Fundacji Dantian. Rocznica zacna, bo wytrzymać osiem lat z tą samą jest ciężko, choć ludzie mówią, że siedem, to jest jakiś kryzys, ale potem to już idzie z górki…

Osiem… Tak… Rocznica, którą warto jest święcić, bo jest rocznicą okrągłą. Kółko na górze i kółko na dole. Jakby na to nie patrzeć, to są kółka. Albo nie wiem, dwa śląskie kluski jeden na drugim. Tylko śląskie nie mają dziurki, a tylko wgłębienie na sosik… mmm, taka rocznicowa ósemka z sosikiem, aż ślinka leci.

jeśli Fundacja świętuje, to na całego

W numerologii ósemka jest symbolem sukcesu (i co? Mówiłem przecież, że osiem to dobra rocznica znamionująca sukces). Na dokładkę, to dobry prognostyk, bo jakby tę ósemkę położyć na boku to osiągamy znak nieskończoności. Czyli osiągnęliśmy sukces i będzie to trwało w nieskończoność.

ósma rocznica Fundacji

Zanim jednak zabraliśmy się za konsumpcję frykasów, musieliśmy trochę poćwiczyć. Janek zaordynował zebranym ptasie formy Qi Gongu i nawet mnie dane było pokazać coś grupie.

Wybrałem tytułową „Dłoń Ósemkę”, bo przecież chciałem, żeby było z jednej strony rocznicowo, a z drugiej – treningowo.

Janek odstąpił mi grupę po starej znajomości, ale nie mógł patrzeć na moje herezje

Skąd się wzięła dłoń ósemka? Otóż ludzie od dawna liczą na palcach. To idealny sposób wymiany informacji pomiędzy tymi, którzy chcą zrobić jakiś deal, a mówią dwoma różnymi językami. Choć i tu są różnice… kiedy zacząłem zgłębiać ten temat, to okazało się, że Rzymianie pokazywali liczby chowając palec (jedynka to wyprostowana dłoń i schowany mały palec), Grecy – wyciągając do góry palec wskazujący, a Galowie unosząc kciuk. Rzymski sposób trudniejszy wyraźnie, pewnie dlatego się nie upowszechnił.

każdy liczy inaczej

Ale idźmy do ósemki i jej związku z Tai Chi. I to nie tych poprzez trygramy, a związanych z liczeniem na palcach. Otóż Chińczycy mają swój specyficzny sposób liczenia na palcach. Jest wyjątkowy dlatego, że korzystając z jednej dłoni można pokazać liczebniki od jeden do dziesięciu. W tym czasie w drugiej dłoni trzymamy sprzedawany towar, żeby nikt go nam nie podprowadził.

chińskie liczebniki

Jak widać – ósemkę pokazuje się robiąc z palców taki pistolecik. Tu znów jest pułapka (bo przecież to nie może być za proste), bo okazuje się, że w takim Hongkongu znaki pokazujące siedem i osiem są zamienione, a dziesiątkę można pokazać na trzy różne sposoby (dziewiątka też zmienia kształt).

Ale technika, którą pokazywałem w Łazienkach, dzięki uprzejmości Janka, związana jest z ósemką. Otóż szeroko rozstawiane palce (kciuk i wskazujący) powodują, że tworzy się pomiędzy nimi przestrzeń, którą można uderzyć, zablokować i tak dalej. To dzięki temu, że kciuk i palec wskazujący są silnie umięśnione, a fałd skórny pomiędzy nimi jest w zasadzie nieunerwiony. W rezultacie, przy kontakcie, bardziej boli uderzanego niż uderzającego.

a tak widzieli to w Europie

W Tai Chi, w niektórych przekazach, używa się tego ustawienia dłoni w formach. Im forma jest bardziej aplikacyjna, tym więcej takich smaczków. W tych formach, które ja ćwiczę, bardzo wyraźnie widać je w stylu Hao i przekazie Yang Jwing Minga. W Lao Jia nie zwracają na to uwagi, a w formie Cheng Man Chinga jest to trochę takie rozmyte. Na dokładkę, w tych pierwszych dwóch formach, technika dłoni ósemki widoczna jest, dokładnie w tej samej technice, w „złotym kogucie stojącym na jednej nodze”. Ale żeby nie było proste, to w innych momentach tej techniki.

dłoń ósemka

demonstrowanie technik na Marcinie to czysta przyjemność, nareszcie ktoś o wiarygodnej sylwetce

Ale to nieważne… Ważne, że grupka skupiona wokół Janka ćwiczy już tyle lat i nie mają zamiaru przestać… żeby tylko pchające ręce częściej wprowadzali…


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz zostać moim mecenasem! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


PS. I okazało się, że pół Chin naśladuje Rzymian (licząc palce schowane), a część udaje Greka (licząc palce wyprostowane). I jeszcze, że niektórzy stosują notację anatomiczną, a niektórzy notację przestrzenną. Cofam to, co napisałem o tej prostocie…

2 komentarze do “Dłoń ósemka”

 1. No to tyle się napisałeś o tych ósemkach i w końcu nie pokazałeś żadnego zastosowania z tym ułożeniem dłoni.. Tego wejścia pod pachę (?) nie liczę, bo nie widać dobrze :))

  Odpowiedz
  • Muszę zrobić specjalną sesje zdjęciową… potrzebny mi manekin i fotograf. Jeśli Adaś by się zgodził, a Ty zrobiłbyś zdjęcia…

   Na tym zdjęciu z Marcinem są tak jakby dwie ósemki. Lewa od dołu spycha atakującą rękę, prawa uderza pod pachę…

   Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz