Magiczne kółko

20150628_110403_resized

kółko do ściskania

Przyrząd treningowy – dziś trafiłem na to przypadkiem, w pewnej kanciapie treningowej na Ursynowie. Obok tarcz, pacek i innej kopano-uderzanej drobnicy, leżało takie coś (patrz na zdjęcie obok).

To prosty konstrukcyjnie przyrząd, służący do ściskania i rozciągania, składa się ze sprężynującej obręczy powleczonej plastikiem oraz wygodnych uchwytów. Mam wrażenie, że on używany najczęściej w czasie treningu dla kobiet.

Dlaczego zwróciło moją uwagę? Otóż ćwicząc Taiji, dużą uwagę przykłada się do otwierania i zamykania klatki piersiowej. Szczególnie silnie ten akcent położony jest w przekazie wg. Yang Jwing Minga, tu trzeba pracować klatką niczym półtonowy motyl (półtonowy – to ze względu na siłę, a motyl, bo luźno i delikatnie)  – czyli Schmetterling. Taka Shen Fa (czyli praca ciała) wymaga sporej siły fizycznej.

Nie ma mięśni, nie ma fizyki, nie ma pracy klatką – nie ma Taiji. Jeśli ktoś nie ma siły na taką pracę, to jego forma jest pozbawiona tego „czegoś”.

magiczne kółko

Siłę klatki na otwieranie można ćwiczyć używając gum, np. od expanderów, zapaśniczych czy chociażby takich do bagażników samochodowych (do kupienia w każdym markecie). Ale trochę trudniej jest ćwiczyć ściskanie. Owszem są metody pracy z partnerem (kiedyś je opiszę), ale czy my zawsze mamy partnera pod ręką – ja mam z tym ostatnio problemy.

W takim przypadku kółko to niezły erzac partnera – nie marudzi i zawsze jest pod ręką.Przyrząd można ustawić na dowolnej wysokości, na przedramionach, na nadgarstkach i w ten sposób ćwiczyć różne partie ciała.

osobiście wypróbowałem przyrząd

Taiji trening pleców magiczne kółko

W takim przypadku kółko to niezły erzac partnera – nie marudzi i zawsze jest pod ręką.

Przyrząd można ustawić na dowolnej wysokości, na przedramionach, na nadgarstkach i w ten sposób ćwiczyć różne partie ciała.

Dla mnie urządzenie ma jedną wadę – stawia stanowczo za lekki opór. Ale tak jak napisałem wcześniej – mam wrażenie, że to sprzęt dla kobiet.

Może ktoś wie pod jaką nazwą szukać tego przyrządu w internecie? Może uda mi się znaleźć coś takiego w wersji nieco bardziej hardcorowej?

magiczne kółko
jeszcze jedna metoda zastosowania kółka…

 ps. Zawsze uczono mnie ćwiczeń z dętką na rozciąganie ale z tym kółkiem można zarówno rozciągać jak i ściskać… dobre.


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


0 komentarzy do “Magiczne kółko”

 1. Looks diturbing.. 😉
  A jakbyś włożył ręce do środka i robił xiefeishi, to wyszedł by Hunggar Taichi. Btw zainspirowałeś mnie. Może zrobimy koszulki z napisem „nie ma koksu – nie ma tai chi” 🙂

  Odpowiedz
  • Nie wiem czy się sprzedadzą… ludzie od Taiji bywają na ten temat uczuleni.

   Może – Nie ma stajka – nie ma Tai Chi
   albo – Ćwiczę Tai Chi – Nie ma lipy

   Odpowiedz
 2. Służę partnerstwem jakby co :). Dzisiaj ostatni trening naszej grupy i będę bezdomny pod tym względem 😉

  Odpowiedz
 3. BTW. to jest obręcz używana w pilates i nazywa się „magic circle” :). Nie wiem czy jest dostępne w twardszych wersjach – być może.

  Odpowiedz

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz