Nei gong – miękka strona Taiji

Nei+Gong

klasyczna ilustracja dotycząca z książki o Nei Gong

Uwaga! To nie jest mój tekst. Jednak nie chciało mi się pisać to tylko będę komentował jakby coś się wg, mnie do końca nie zgadzało…

Definicja

Nei gong – dosłowne tłumaczenie to wewnętrzne mistrzostwo, (inna pisownia to : kung nei, Neigung lub nae gong). Ten termin odnosi się do każdego chińskiego zestawu ćwiczeń oddechowych, medytacji i praktyk duchowych. Bardzo często związanych ze światem chińskich sztuk walki. Nei gong w praktyce zwykle jest związany z tak zwanymi „stylami miękkimi”, „wewnętrznymi”  (neijia 内 家), w przeciwieństwie do „sztuk zewnętrznych” (waigong 外功), które są tradycyjnie wiązane z tak zwanymi „stylami twardymi”, „zewnętrznymi” (wàijiā 外家). Oba te kierunki mają wiele różnych szkół, dyscyplin i praktyki.

Nei gong funkcjonuje zarówno w powiązaniu ze sztukami walk jak i bez nich. Dobrze znanymi przykładami bojowego Nei Gong są różnego rodzaju treningi oddechowe i techniki medytacyjne nauczane w niektórych tradycyjnych stylach Taiji Quan. Przykładem praktyki nie związanej z żadną sztuki walki jest praktyka znana jako Dao yin.

Nei gong i wewnętrzne sztuki walki

 Te style sztuk walki  w których trenuje się Nei gong podkreślą koordynację ciała człowieka z oddechem (no to akurat nie jest do końca prawda – dopisał KO), jako sposób na harmonizację energii wewnętrznej i zewnętrznej, tworząc podstawy dla typowego dla danej szkoły wykorzystania siły i techniki.

Ćwiczenia wewnętrznej pracy które są częścią tradycji neijia obejmują medytacje lub ćwiczenia w bezruchu i świadomy celowy ruch, mający na celu rozluźnienie lub zmniejszenie napięcia mięśni w połączeniu ze specjalnymi technikami oddechowymi, takie jak „żółw”(chyba się muszę dokształcić – dopisał KO) lub „oddech odwrotny”. Podstawowym celem tego procesu jest osiągnięcie wysokiego poziomu koordynacji, koncentracji i umiejętności technicznych, która znana są jako nei jin (内劲). Ostatecznym celem tej praktyki jest osiągnięcie oświecenia. Jak stwierdził filozof Zhuang Zhou, „niebo, ziemia pochodzi z jednego źródła, a ja jestem w częścią tej całości, wszystkiego co istnieje”.

Bojowy Nei Gong ma na celu rozwój siły wewnętrznej. Jednym ze sposobów osiągnięcia tego celu jest regularne wykonywanie zestawów ćwiczeniach w połączeniu z oddechem. Ćwiczeń, które dopasowanym do przepływu krwi lub wpływanie na przepływ krwi w organizmie. Wykonywanie niektórych ćwiczeń umożliwia przemieszczenie krwi do określonego obszaru w określonym przepływie, aby osiągnąć zamierzony efekt. Jedną z korzyści płynących z wykonywanie ćwiczeń bojowego nei gung jest rozluźnienie naczyń krwionośnych, nerwów, mięśni i ścięgien. Pomaga to ciału poruszać się swobodnie. Korzystając z rozluźnienia ciała i możliwości z umiejętności przemieszczania krwi do wybranego obszaru ciała można odnieś wiele korzyści medycznych. Korzyści te mogą obejmować:

 • szybsze odzyskiwanie zdrowia przy urazu rąk
 • zdolność do uderzania z większą siłą
 • zdolność do szybszego poruszania się (prędkość ma kluczowe znaczenie w sztukach walki)
 • korzystna dla zdrowia relaksacja ciała
 • wzmocnienie nóg, kręgosłupa, ramion i głowy
 • zwiększona wytrzymałość
 • większe możliwości sportowe i zdrowia
 • regulacja ciśnienia krwi
 • faktyczne doświadczenie meridianów
 • rozwój autentycznego Dan Tien
 • większa wrażliwość

nei gong

Ważne jest, aby zrozumieć, że ktoś kto szczerze chce poznać Nei Gong, musi korzystać z nauk dobrego nauczyciela wewnętrznych sztuk walki, takich jak np. Taiji Quan. Rzadko się zdarza, aby można było znaleźć autentyczne praktyki Nei Gong u prawdziwego nauczyciela, które nie są związane ze sztukami walki. Są ludzie, którzy rozpowszechniają fałszywe twierdzenie, że Nei Gong jest filozofią. Owszem istnieją intelektualne wytyczne dla praktyce Nei Gong. Słowa „Wewnętrzna praca” oznaczają wysiłek który jets używany w celu poznania prawdziwej istoty rzeczy i umiejętności. To nie jest coś, co można sobie wyobrazić, a tylko bezpośrednie doświadczenia i ciężki wysiłek pozwoli zrozumieć i rozwijać Nei Gong.

 

nei gong
Nei gong

Nei gong i medytacja

O tego typu praktykach mówi się, że wymagają koncentracji i wewnętrznego feedbacku. Powodują podwyższenie poziomu samoświadomości, która rośnie wraz z kontynuacją praktyki. Praktycy Nei gong mówią o samoświadomości mechaniki ich krwiobiegu, perystaltyki , ruchu mięśni szkieletowych, równowagi ciała, itp.,

Specjaliści twierdzą, że efekty występujące w wyniku ciągłej praktyki są czymś w rodzaju wewnętrznej alchemii. Jest to wytwarzanie i transmutacja „Trzech Skarbów” (San Bao 三宝). Trzy Skarby są znane jako Jing, Qi i Shen co można luźno przetłumaczyć jako esencja witalności i Ducha .


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz