Wakacje z Qi Gongiem

Zapraszam do ćwiczeń Qi Gong. W tym roku (2023) wakacyjne sesje Qi Gong tradycyjnie będą się odbywać w Muzeum Narodowy. Wszystkie dane znajdziecie poniżej. Zajęcia będą prowadzić instruktorzy z Fundacji Dantian oraz moja skromna osoba. Moje zajęcia będą odbywały się 19, 26 lipca, 2, 9, 23, 30 sierpnia (mam nadzieję, że pogoda dopiszę).

Teoria pięciu elementów zaczęła się kształtować w Chinach ponad 200 lat przed naszą erą za czasów dynastii Yin i Zhou. Swoimi źródłami sięga do pism Konfucjusza. Nazywana jest także teorią pięciu żywiołów, czy pięciu przemian. Te pięć elementów to: Drzewo, Ogień, Ziemia, Metal, Woda. Każdy z nich jest ze sobą powiązany, tworząc określone cykle. We wszystkim co nas otacza, jak i w nas samych możemy znaleźć każdy z tych żywiołów, które mogą się wzajemnie wspierać, lub też niszczyć. Są one uosobieniem zmian i ruchu energii Qi, będąc cały czas ze sobą połączone.

Póki pomiędzy tymi elementami (żywiołami) panuje równowaga organizm jest zdrowy. Kiedy jednak równowaga jest zaburzona i jeden z elementów uzyskuje przewagę lub nadmiernie słabnie rozpoczyna się proces chorobowy, proces destrukcji. Utrzymywanie właściwej równowagi w ciele pozwala niwelować skutki pojawiających się zaburzeń.

Dzięki prawidłowemu wykonywaniu ćwiczeń fizyczny możemy dostarczać organizmowi właściwych wzorców prowadzących nas do równowagi.

Po zajęciech będę jeszcze demonstrował różne formy Tai Chi i Qi Gong.

Dodatkiem do treningu będą kursy, które będą dostępne na platformie Qifit.pl – dla uczestników zajęć przewidywane są specjalne kody rabatowe.

Z A P R A S Z A M

Prozdrowotne ćwiczenia dla każdego

Sztukę poznajemy poprzez jej kontemplację i doświadczanie. Podobnie zagłębiamy się w świadomy ruch ciała – qigong, odnajdując w nim ukojenie dla umysłu i ciała. Z tą myślą zapraszamy na cykl otwartych zajęć „Qigong w muzeum – prozdrowotne ćwiczenia dla każdego”.

Termin: środa, godz. 10.30

Czas trwania: ok. 60 minut

Miejsce zbiórki: Dziedziniec Lorentza przy Gmachu Głównym MNW

Dla kogo: seniorzy, dorośli, młodzież

Dostępność wydarzenia: brak barier architektonicznych

Zasady udziału: wstęp wolny

Dodatkowe informacje:

Zajęcia są otwarte i ogólnodostępne dla wszystkich.
Qigong to doskonała forma aktywności fizycznej dla osób w każdym wieku i stopniu sprawności, są to wysoce modyfikowalne, elastyczne ćwiczenia.

Co należy zabrać?

Strój, który nie krępuje ruchu, wygodne obuwie na płaskiej podeszwie, wodę do picia.

prowadzący

Prosimy o zapoznanie się z treścią regulaminu. Udział w zajęciach jest równoznaczny z jego akceptacją. (tu na naszej stronie będzie podpięty ogólny regulamin zajęć w MNW)

HARMONOGRAM

10, 17, 24, 31 maja, 7, 14, 21, 28 czerwca, 5, 12, 19, 26 lipca, 2, 9, 23, 30 sierpnia, 6, 13, 16, 20, 27 września  / środa / 10.30

UWAGA! Ze względu na złą prognozę pogody zajęcia w dniu 17 maja są odwołane.
 

Qigong w muzeum – prozdrowotne ćwiczenia dla każdego

Qigong (wymowa: czi gong) to pochodząca ze starożytności forma ćwiczeń, które łączą trening umysłu i ciała. Składa się z kombinacji uważnych ruchów, medytacyjnego stanu umysłu i technik oddychania.

Słowo „qigong” pochodzi od chińskich słów: „qi”, które odnosi się do energii znajdującej się we wszystkim (uniwersalnej siły życiowej) oraz „gong”, co oznacza nabytą umiejętność. Dlatego qigong tłumaczy się jako „pracę z energią i rozwijanie umiejętności”. Praktycznie qigong działa poprzez gromadzenie i wykorzystywanie energii w celu zwiększenia własnego wpływu na zdrowie, dobre samopoczucie i witalność.

Jakie korzyści daje qigong?

Qigong stał się ostatnio bardzo popularny na całym świecie ze względu na korzyści zdrowotne, które daje ćwiczącym: każdemu może dać coś innego, w zależności od tego, w jakim celu ćwiczenia są wykonywane. Najczęściej ćwiczący mówią o uczuciu spokoju i wyciszeniu, uldze w bólach oraz poczucia zwiększonej energii i witalność. Poruszanie się wraz z równomiernym oddychaniem pomaga w krążeniu krwi i masowaniu narządów wewnętrznych, wspomaga funkcjonowanie układu krążenia i układu odpornościowego. Jako ćwiczenie, które dostosowuje świadomość i uwagę do ruchu, qigong daje duże korzyści psychiczne, emocjonalne i fizyczne.

Jak możemy wykorzystać ćwiczenia qigong?

Więcej relaksu, mniej stresu

Wewnętrzny charakter ćwiczeń qigong ma ogromny wpływ na uspokojenie umysłu. Zmniejszenie stresu i relaksacyjny charakter ćwiczeń prowadzi do poprawy snu, łagodzi bóle szyi i ramion oraz obniża ciśnienie krwi. Pomaga również łagodzić depresję i lęki. Zwiększony relaks i sen skutkują wzrostem energii, pomagając w walce ze zmęczeniem i wypaleniem. Zmniejsza się wewnętrzny niepokój i zwiększa pewność siebie.

W codziennym życiu spotykamy się z różnymi scenariuszami, które mogą powodować stres. Cotygodniowa forma zajęć na Dziedzińcu Lorentza to świetna okazja aby zadbać o wyciszenie. To niesamowite, co może zrobić zaledwie godzina ćwiczeń!

Sprawność fizyczna

Charakterystyczne dla qigong przeciwieństwa – umiarkowany wysiłek i aktywna relaksacja budują mocne fundamenty fizyczne. Powtarzanie prostych pozycji i ruchów to dobry sposób na wzmocnienie mięśni, a unikalne wykorzystanie pozycji statycznych pomaga również w wzmacnianiu mięśni strukturalnych, równowagi i elastyczności.

To metoda na odkrycie inspirującej głębi ludzkiej potrzeby ruchu.

Żyć bardziej

Qigong jako forma świadomego ruchu wspomaga naszą wewnętrzną wrażliwość, pomaga otworzyć umysł i serce na świat. Idealnym rozwiązaniem jest połączenie treningu na Dziedzińcu Lorentza ze zwiedzaniem wystaw i poznawaniem kolekcji w Gmachu Głównym Muzeum Narodowego w Warszawie.

Zapraszamy!


1

Jeśli podoba Ci się moja twórczość i chciałbyś mnie wspomóc w realizowaniu pasji ćwiczenia i propagowania Tai Chi możesz mieć w tym niewielki udział.
Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz