
Marzec…. to już pierwsze zajawki wiosny, może jeszcze nie tyle początek wiosny, co koniec zimy. Nieprzyjemny koniec. Robi się cieplej więc śnieg się topi, ale ziemia jest zimna więc woda nie odparowywuje i robi się błoto. Mogłoby się wydawać, że nazwa właśnie pochodzi o tego błota które to się maże (ale wtedy pewnie by się nie pisało przez rz).
Jeszcze inne źródła twierdzą że słowo to pochodzi od słowa marznąć (zdarzają się w tym miesiącu częste przymrozki) lub też przeciwnie od wyrazu rozmarzać (rozmarza przyroda i zaczyna się wiosna). Ale inna, nieużywana nazwa tego miesiąca to brzezeń, ponieważ w tym czasie zielenią się brzozy.

zaproszenie na treningi
Nazwa która się przyjęła pochodzi od od miesiąca boga Marsa (co silnie widać w wielu jerzykach obcych). Marzec był pierwszym miesiącem w kalendarzu rzymskim, a dopiero po reformie Juliusza „dodano” dwa pierwsze i powstała dwunastka. Przy okazji jest o miesiąc, w którym czerwona planeta jest najlepiej widoczna na niebie (jeśli nie ma smogu akurat).
Czyli mamy jeden z dwóch miesięcy którego nazwa nie pochodzi z kalendarza rolniczego, a przywędrowała z łaciną.
Zajęcia, ponieważ piszę ten tekst z pewnym wyprzedzeniem to nie mam dużo informacji. Dlaczego piszę wcześniej? A to się wyjaśni…
Póki co, chciałbym Was zaprosić na zajęcia.
Standardowo najwięcej imprez zapowiada Fundacja Dantian. Jak zwykle w poniedziałki w Muzeum Azji i Pacyfiku odbędą się zajęcia z Qi Gongu.
6.03 – Punkty Marmy w leczeniu i profilaktyce – prowadzenie Ola Duda
13.03 – Qi Gong dla oczy
20.03 – Qi Gong wiosenny
27,03 – Qi Gong dla kręgosłupa – wszystkie trzy prowadzone przez Jana Glińskiego
Jak zwykle aktywna jest także Akademia Yi Quan. Tam, oprócz standardowych zajęć. Andrzej Kalisz poprowadzi następujące zajęcie.
04-05.03 Weekend z Yi Quan ale to w Lubartowie natomiast już w Warszawie 11,03 comiesięczna Sobota z Tai Chi
mam jeszcze wieści od Warszawskiej grupy Shaolińskiego Qi Gong – w weekend 11 i 12 odbędzie się nauka „Qi Gong z doktorem Yuhongiem Xie”
…i to tyle. Jeśli wiecie coś o innych zajęciach piszcie. W tym miesiącu nie obiecuję, że szybko umieszczę – nie za bardzo będę miał możliwości. Ale pamiętajcie o mnie na przyszłość.
Pełnia księżyca – w marcu 2017 to będzie 12,03 (niedziela) o godz. 15.55 tak więc będzie można ćwiczyć zarówno sobotę jak i w niedzielę. Najbardziej znane nazwy kolejnych pełni wymyślali północnoamerykańscy Indianie. Ostatnią zimową pełnię nazwano „Pełnią robaków” od śladów przez nie pozostawionych,pojawiającyhc się w świeżo rozmarzającej ziemi. Inne nazwy to Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia (odniesienie do pokrywy śnieżnej, która łatwo się łamie po tym jak topiła się w ciągu dnia i zamarzła w nocy), Klonowa lub Sokowa Pełnia Księżyca, od pozyskiwania soku klonowego z drzew, który przetwarzany był później na powszechnie znany syrop.