Marzec – zapowiedzi treningów

zimorodek

Marzec…. to już pierwsze zajawki wiosny, może jeszcze nie tyle początek wiosny, co koniec zimy. Nieprzyjemny koniec. Robi się cieplej więc śnieg się topi, ale ziemia jest zimna więc woda nie odparowywuje i robi się błoto. Mogłoby się wydawać, że nazwa właśnie pochodzi o tego błota które to się maże (ale wtedy pewnie by się nie pisało przez rz).Jeszcze inne źródła twierdzą że słowo to pochodzi od słowa marznąć (zdarzają się w tym miesiącu częste przymrozki) lub też przeciwnie od wyrazu rozmarzać (rozmarza przyroda i zaczyna się wiosna).

Ale inna, nieużywana nazwa tego miesiąca to brzezeń, ponieważ w tym czasie zielenią się brzozy.

Marzec…. to już pierwsze zajawki wiosny, może jeszcze nie tyle początek wiosny, co koniec zimy. Nieprzyjemny koniec. Robi się cieplej więc śnieg się topi, ale ziemia jest zimna więc woda nie odparowywuje i robi się błoto. Mogłoby się wydawać, że nazwa właśnie pochodzi o tego błota które to się maże (ale wtedy pewnie by się nie pisało przez rz).

Jeszcze inne źródła twierdzą że słowo to pochodzi od słowa marznąć (zdarzają się w tym miesiącu częste przymrozki) lub też przeciwnie od wyrazu rozmarzać (rozmarza przyroda i zaczyna się wiosna). Ale inna, nieużywana nazwa tego miesiąca to brzezeń, ponieważ w tym czasie zielenią się brzozy.

zaproszenie na treningi

Nazwa która się przyjęła pochodzi od od miesiąca boga Marsa (co silnie widać w wielu jerzykach obcych). Marzec był pierwszym miesiącem w kalendarzu rzymskim, a dopiero po reformie Juliusza „dodano” dwa pierwsze i powstała dwunastka. Przy okazji jest o miesiąc, w którym czerwona planeta jest najlepiej widoczna na niebie (jeśli nie ma smogu akurat).

Czyli mamy jeden z dwóch miesięcy którego nazwa nie pochodzi z kalendarza rolniczego, a przywędrowała z łaciną.

Wenus i Mars

Zajęcia, ponieważ piszę ten tekst z pewnym wyprzedzeniem to nie mam dużo informacji. Dlaczego piszę wcześniej? A to się wyjaśni…

Póki co, chciałbym Was zaprosić na zajęcia.

Standardowo najwięcej imprez zapowiada Fundacja Dantian. Jak zwykle w poniedziałki w Muzeum Azji i Pacyfiku odbędą się zajęcia z Qi Gongu.

6.03 – Punkty Marmy w leczeniu i profilaktyce – prowadzenie Ola Duda

13.03 – Qi Gong dla oczu

20.03 – Qi Gong wiosenny

27,03 – Qi Gong dla kręgosłupa – wszystkie trzy prowadzone przez Jana Glińskiego

Jak zwykle aktywna jest także Akademia Yi Quan. Tam, oprócz standardowych zajęć. Andrzej Kalisz poprowadzi następujące zajęcie.

04-05.03 Weekend z Yi Quan ale to w Lubartowie natomiast już w Warszawie 11,03 comiesięczna Sobota z Tai Chi

mam jeszcze wieści od Warszawskiej grupy Shaolińskiego Qi Gong – w weekend 11 i 12 odbędzie się nauka „Qi Gong z doktorem Yuhongiem Xie”

…i to tyle. Jeśli wiecie coś o innych zajęciach piszcie. W tym miesiącu nie obiecuję, że szybko umieszczę – nie za bardzo będę miał możliwości. Ale pamiętajcie o mnie na przyszłość.


1

Organizuję wyjazd treningowy do Chin (Guangfu 2024).
Jeśli podoba Ci się moja działalność – możesz mi pomóc rozwijać moją pasję! Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


Pełnia księżyca – w marcu 2017 to będzie 12,03 (niedziela) o godz. 15.55 tak więc będzie można ćwiczyć zarówno sobotę jak i w niedzielę. Najbardziej znane nazwy kolejnych pełni wymyślali północnoamerykańscy Indianie. Ostatnią zimową pełnię nazwano „Pełnią robaków” od śladów przez nie pozostawionych, pojawiającyh się w świeżo rozmarzającej ziemi. Inne nazwy to Czysta Pełnia, Pełnia Śmierci, Skrzypiąca Pełnia (odniesienie do pokrywy śnieżnej, która łatwo się łamie po tym jak topiła się w ciągu dnia i zamarzła w nocy), Klonowa lub Sokowa Pełnia Księżyca, od pozyskiwania soku klonowego z drzew, który przetwarzany był później na powszechnie znany syrop.

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz