Tai Chi w Warszawie

Chciałbym napisać kilka słów na temat możliwości ćwiczenia Tai Chi w Warszawie. Stolica to specyficzne miejsce, jeśli chodzi o „rynek” Tai Chi w Polsce. W mieście działa wiele szkół,, w których można praktykować różne style i najróżniejsze przekazy. Dodatkowo można uzupełnić tę informację o powstające od niedawna szkoły, które skupiają się na uczeniu Qi Gongu. Niewiele jest miejsc w Polsce gdzie oferta jest tak bogata.

Tai Chi Warszawa
Tai Chi styl Hao

Jak się w tym wszystkim odnaleźć? Wszak każda szkoła mówi o sobie, że jest najlepsza i jedyna właściwa. To trudno powiedzieć. Dlaczego? Bo każdy z nas ma inne oczekiwania wobec treningu i nauczyciela. Niebagatelne znaczenie ma też kwestia umiejscowienia sali na mapie. Warszawa to duże miasto, dlatego czasami jazda ponad godzinę w jedną stronę, tylko po to by, poćwiczyć 90 minut, może bardziej zmęczyć niż wyciszyć. Reasumując: lepiej jest na początek znaleźć coś „po trasie”, niż się zabijać.

W podsumowaniu trzeba zauważyć, że nie wszystkie szkoły są godne polecenia. Czasami prowadzą je ludzie, którym wydaje się, że coś potrafią. Dlaczego? Nie chcę tu tego roztrząsać. Z pewnością lepiej będzie, gdy skupimy się na tych, w których warto.

Więc gdzie ćwiczyć Tai Chi w Warszawie?

A może online

Od niedawna dużą ofertę treningową można znaleźć w internecie, czyli treningi Online… może warto zastanowić się nad taką propozycją. Internetowa iinicjatywa treningowa „Tao Move„. Zobacz więcej

Tai Chi Warszawa

 1. Akademia Yi Quan – Tai Chi stylu Wu (Hao) – Zobacz więcej
 2. Fundacja Dantian – Tai Chi stylu Yang w odmianie Lao Jia – Zobacz więcej
 3. Tao Move – Tai Chi stylu Hao, Yang i Chen – Zobacz więcej
 4. YMAA Warszawa – Tai Chi stylu Yang wg mistrza Yang Jwing Minga – Zobacz więcej
 5. Akademia Chen Taijiquan – Tai Chi styl Chen według mistrza Chen Xiao Wanga – Zobacz więcej
 6. Centrum Sztuk Taoistycznych „Złoty kopiec” – Styl San Feng i styl Yang – Zobacz więcej

Warszawa syrenka z mieczem
warszawska syrenka w wersji free

Dodatkowo, poza Tai Chi, można w Warszawie ćwiczyć inne style – tak zwane miękkie. Ten podział jest dość ogólnikowy i subiektywny. Tak więc subiektywna będzie poniższa lista :

Inne sztuki walki

 1. Akademia Yi Quan – System Yi Quan z przekazu mistrza Yao Cheng Guanga, a także okazjonalnie Bagua i Hsig I- Zobacz więcej
 2.  I’liq Chuan  Polska – Szkoły ucząca sytemu I’Liq Chuan według przekazu mistrza Sam China Zobacz więcej
 3. Systema Mazovia – rosyjskie sztuki walki. Reprezentat systemy Orlova zobacz więcej

Jak już wspomniałem – można także przebierać w ofertach szkół specjalizujących się w nauce Qi Gongu. Przy tej okazji wspomnę szkoły Tai Chi, w których nauka Qi Gong jest na bardzo wysokim poziomie.

Qi Gong

 1. Warszawska Grupa Shaolińskiego Qi Gong – jak sama nazwa wskazuje – Zobacz więcej
 2. Tao Move – różne odmian Qi Gong  – Zobacz więcej
 3. Akademia Yi Quan – regularne zajęcia Qi Gong (Qi Gong naturalny, zabawy pięciu zwierząt) – Zobacz więcej
 4. Fundacja Dantian – regularne zajęcia Qi Gong (zabawa pięciu zwierząt, osiem kawałków brokatu) – Zobacz więcej

Chciałbym zaznaczyć, że powyższe zestawieni oparłem na własnych doświadczeniach. Byłem, ćwiczyłem więc znam). Fakt iż jakaś szkoła nie jest na tej stronie wykazana nie musi znaczy, że jej nie polecam. Być może nie mam pojęcia o jej istnieniu lub słyszałem. że jest ale nie wiem, nie byłem więc nie mam zdania. Tak jak cały ten serwis, i to zestawienie jest całkowicie subiektywne.

Jestem otwarty na współpracę

%d bloggers like this: