Akademia On-line
Guangfu - miasto Tai Chi,
treningowa podróż życia


Wykład i praktyka

Nowa nabór na trening Tai Chi
Warszawa Powiśle


kameralna grupa

Skaryszewskie spotkania
z Qi Gongiem


(Działamy dalej!!!) w każdą środę 10:30-12:00

Grudniowe oferty treningowe

grudniowe treningi
coraz trudniej o takie widoki

Grudzień. Wszelkie życie treningowe, „pozasalowe”, wymiera prawie całkowicie. To nie dlatego, że ćwiczyć przy tej temperaturze jest niezdrowo – przede wszystkim chodzi o światło. Po ciemku relacje z nauczycielem są trudne, on mniej widzi i ja też. Ciężko o sensowną poprawkę, za to o kontuzję przeciwnie – łatwiej, bo jakby co, to ćwiczenia z partnerem są bardziej ryzykowne. Więcej czasu zajmuje rozgrzewka i treningi muszą być bardziej dynamiczne. Były czasy kiedy więcej ćwiczyłem na zewnątrz, z doświadczenia wiem, że przy -13 najtrudniejsza część treningu to… zmiana spodni na treningowe. Obecnie na zewnątrz to najczęściej prywatna praktyka.

Ale wróćmy do Grudnia. I znów mamy słowiańskie pochodzenie tego słowa. Od słowa grudy czyli zbity, twardy. To czas, kiedy ziemia pokrywa się grudami lodu. Jeszcze dawniej (polskie nazwy miesięcy wykształciły się z grubsza w XV w.) miesiąc ten nazywano prosień (do dziś występuje w języku czeskim), jadwent, gódnik.

grudniowe treningi

Tuwim pisał, że to „jeden z dotkliwszych wrzodów na dwunastnicy roku”. Pamiętajmy jednak, że w grudniu nastąpi przesilenie zimowe (chyba, że jesteście w Australii – wtedy letnie), więc może być już tylko lepiej.

Treningowo grudzień jest miesiącem krótkim. Niektóre szkoły już w połowie miesiąca zawieszają działalność. Nie mniej jednak udało mi się znaleźć kilka propozycji treningowych. Kilka – to znaczy trzy. Jeśli znacie jakieś inne, to zapraszam.

Andrzej KaliszAkademia Yi Quan zaprasza 3 grudnia (sobota) na Treningową sobotę. Będzie Qi Gong i forma stylu Hao dla początkujących – dzwońcie i pytajcie czy można się dołączyć. Zobacz więcej. Ja będę, a Wy jak chcecie.


10 grudnia w Warszawie odbędzie się tradycyjne mariuszgrudniowe seminarium Tai Chi Mariusza Pietrzaka. W programie praktyka form stylu San Feng i Yang Tai Chi Chuan. Zobacz więcej. Postaram się wpaść.


imagesNapisałem że trzy? Trzecie będzie zaproszenie na zajęcia Marzenki Rostkowskiej. Ticzerki z Fundacji Dantian. Zajęcia będą się odbywać pod tytułem Qi Gong Sztuki i polegać będą na malowaniu obrazów różnymi dziwnymi substancjami (kurkuma, kawa i spirulina – cokolwiek to jest). Jeśli macie ochotę pobawić się w bohemę, to zapraszam 5 grudnia do Muzeum Azji i Pacyfiku. Zobacz więcej.

Nowe informacje

  • 17 grudnia w Łodzi odbędą się dwa warsztaty pierwszy z formy Wudang Tai Chi a drugi z pchających dłoni.
  • 17 grudnia w Warszawie odbędzie się wykład pod trochę przydługim tytułem „Jak dbać o siebie w czasie zimy z punktu widzenia chińskiej medycyny tradycyjnej” prowadzi Rafał Becker
  • 21 grudnia w Warszawie w MAiP  odbędzie się wykład o TCM pod tytułem „Przesilenie zimowe czyli wielki powrót światła”

treningi w grudniu

Postanowiłem jeszcze przy okazji tych miesięcznych zaproszeń do ćwiczeń pisać coś o pełni Księżyca. Kilka razy już wspomniałem o tym, że to dobry czas do praktyk wewnętrznych.  Trochę bałaganiarsko wspominałem, a teraz będzie za porządkiem (jak to mawiał mój dziadek). I tak: pełnia w grudniu 2016 wypadnie 14. (środa) o godz 01:04, a więc ćwiczyć będzie można spokojnie dwie kolejne noce. Nazywamy ją „wężową pełnią”, „pełnią długich nocy” lub „pełnią zimowego Księżyca”. Dwie ostatnie nazwy są jasne zimowego – bo zima, noce długie – bo się praktycznie zaraz po południu zaczynają. Ale dlaczego wężowa? Nie wiem. Nie mniej jednak zapraszam do wpatrywania się w Księżyc.

Aktualne informacje znajdziecie stronie

KALENDARIUM

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz

%d bloggers like this:
test