Ba Fa – osiem metod

Do Podróży (wielka litera nie jest tu przypadkiem) jeszcze wrócę. Teraz będzie tylko niewielkie nawiązanie. Otóż w Guangfu uczyliśmy się formy Wu Bu Ba Fa. Zwanej przez niektórych Łubudubu. Składa się ona w przybliżeniu z trzech części, z których na razie rozumiem (albo tam mi się wydaje) dwie pierwsze. Najpierw jest Wu Bu czyli pięć kroków, reprezentujących ćwiczenie akumulacji i manifestacji w pięciu kierunkach. W drugiej części ćwiczyliśmy osiem technik (Ba Fa). Te osiem technik/energii, to (w kolejności nieprzypadkowej): Peng (odparowanie), lu (pociągnięcie/przerolowanie), Ji (nacisk), An (pchnięcie), Cai (zahaczanie), Lie (rozdzielenie), Zhou (łokieć), Kao (bark). Trochę to od sasa do lasa, bo pierwsze sześć nazw brzmi jeszcze jakoś technicznie, to ostatnie dwie nie pasują. Ale… to nie ja wymyślałem te nazwy.

Do brzegu. Forma formą, bo można ją oczywiście robić zupełnie jak balet, ale jeśli ktoś chce ją zrozumieć, to może przydadzą mu się aplikacje. Zapraszam do filmu poniżej.

aplikacje Tai Chi Ba Fa

Na filmie widzimy mistrza Feng Zhi Qiang pokazującego aplikacje do Tai Chi Ba Fa (ośmiu metod/technik Tai Chi) z programu nagranego dla chińskiej telewizji w 1989 roku. Szczęśliwcem mogącym doświadczyć tego pokazu jest jego uczeń Lü Bao Chun. Feng Zhi Qiang to Chenowiec, ale to przecież nieważne. Dobre Tai Chi jest dobre, nie ważne z jakiego przekazu pochodzi, a to jest dobre.

Krótko o mistrzu Feng Zhi Qiangu. Feng Zhi Qiang (urodzony w 1928) zainteresował się sztukami walki, ponieważ jego pradziadek był sławnym mistrzem tychże. Trenował kilka różnych odmian Gong Fu, ale jego głównymi stylami były Xinyi, których nauczył się od Hu Yao Zhena, a także styl Chen Tai Chi, którego uczył go mistrz Chen Fake, któremu to Hu Yao Zhen przedstawił Fenga.

Feng Zhi Qiang

Mistrz rozwinął swój własny styl, który nazwał Chen Shi Xinyi Hunyuan Taijiquan. Był on wynikową jego doświadczeń i charakteryzował się połączeniem wielkiej siły wewnętrznej z umiejętnością skutecznego stosowania Tai Chi w sytuacjach bojowych.

Feng Zhi Qiang i Lü Bao Zhun (ten z filmu) spotkali się po raz pierwszy w 1984 roku w szkole sztuk walki, w której obaj w tamtym czasie nauczali. Lü kiedy zobaczył kusznt Fenga był pod jego wielkim wrażeniem i poprosił, aby pozwolono mu zostać jego uczniem. Lü był jednym z dziesięciu pierwszych uczniów w wewnętrznym kręgu Fenga.

Feng Zhi Qiang zmarł w 2012 (84 lata, ładnie)

Mistrzowi Fengowi przypisuje się także następujące porównania:

  • Praktykowanie Taiji jest jak rozkoszowanie się spokojnym odpoczynkiem.
  • Praktykowanie Taiji jest jak doświadczenie płynnego i bez przeszkód przepływu Qi przez wszystkie meridiany.
  • Praktykowanie Taiji jest jak równoważenie Yin i Yang.
  • Praktykowanie Taiji przypomina pływanie w powietrzu.
  • Praktykowanie Taiji jest jak ruchowa forma umiejętności „stania”.
  • Praktykowanie Taiji jest jak używanie ciała do rysowania pięknych diagramów Taiji.
  • Praktykowanie Taiji polega na wchłanianiu nowej (świeżej Qi) i wydalaniu starej (zastanej Qi).
  • Praktykowanie Taiji jest całkowitym odprężeniem ciała i umysłu.
  • Praktykowanie Taiji polega na naprawianiu i uzdrawianiu umysłu, ciała i ducha.
  • Praktykowanie Taiji jest jak odżywianie ciała ogromną, prostą energią Qi Wszechświata.
  • Praktykowanie Taiji jest osiągnięciem ostatecznego zjednoczenia Nieba, Ziemi i Człowieka.

Może ktoś wybierze coś dla siebie?


1

Jeśli podoba Ci się moja twórczość i chciałbyś mnie wspomóc w realizowaniu pasji ćwiczenia i propagowania Tai Chi możesz mieć w tym niewielki udział.
Postaw mi kawę (kliknij obok).
Dziękuję.


4 komentarze do “Ba Fa – osiem metod”

A co Ty myślisz na ten temat? Dodaj komentarz